Motivasyonel faktörlerin iş performansı ile ilişkisi: Banka çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship between motivational factors and job performance: A research on bank employees
- Tez No: 902921
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ORALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmanın amacı, motivasyonel faktörlerin yani örgütsel güven, iş tatmini ve ücret tatmininin çalışanların iş performansı ile bir ilişkisi olup olmadığı ölçülecektir. Çalışanların iş hayatında başarılı olabilmesi için motivasyonları yüksek olması gerekmektedir. Çalışanların motivasyonunu etkileyen faktörler ise; örgütsel güven, iş tatmini ve ücret tatminidir. Örgütsel güven çalışanların iş performansını etkilemektedir. Çünkü çalışanların iş yerinde hem iş arkadaşlarına hem de yöneticilerine güvendiği zaman işte göstermiş olduğu performansta artmaktadır. Ancak çalışma ortamında bir güvensizlik olduğu zaman çalışanların performansı düşmektedir. Aynı zamanda çalışanların örgüte de güvenmesi gerekmektedir. Yani bulunduğu ortamın güvenli olması ve çalışanın kendisini güvende hissetmesi gerekmektedir. İş tatmininde ise, çalışanların yaptığı işi sevmesi ve bu işten tatmin olması ile alakalıdır. Çalışanların işten verim alabilmesi için o işten tatmin olması gerekmektedir. İş ortamındaki olumlu ve olumsuz durumlar, yöneticilerin tutum ve davranışları, iş ortamındaki iletişim çalışanların iş tatminini etkilemektedir. İş tatmini yüksek oranda sağlandığı takdirde devamsızlığın azalması, başarıların yükselmesi, iş bağlılığın artması söz konusu olacaktır. Ücret tatmini ise, çalışanların yaptığı belli bir işin karşılığını almasıdır. Çalışanların hak ettiği ücreti aldıkları zaman işteki performansı da artmaktadır. Yöneticilerin adil bir ücret sisteminin olması gerekmektedir. Çünkü çalışanlar eşit ücret almadıkları zaman motivasyonu ve iş performansı düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to measure whether the motivational factors, namely Organizational trust, job satisfaction and wage satisfaction, have a relationship with the job performance of the employees. Employees must be highly motivated in order to be successful in business life. The factors affecting the motivation of the employees are; Organizational trust job satisfaction and wage satisfaction. Organizational trust affects the job performance of employees. Because When employees trust both their colleagues and managers at work, their performance at work increases. However, when there is insecurity in the working environment, the performance of the employees decreases. At the same time, employees need to trust the organization. In other words, the environment must be safe and the employee must feel safe. On the other hanf, job satisfaction is related to employees liking and satisfaction with their job. Employees must be satisfied with the job in order to get efficiency from the job. Positive and negative situations in the business environment, attitudes and behaviors of managers, communications in the business environment affect the job satisfaction of the employees. If job satisfaction is provided at a high rate, there will be a decrease in absenteeism, an increase in success, and an increase in job commitment. Wage satisfaction, on the other hand, İs the compensation of employees for a certain job they do. When employees receive the wages they deserve, their performance at work also increases. Managers must have a fair wage system. Because when employees do not receive equal pay, their motivation and job performance decrease.