Mri production in Türki̇ye & Brazil: How do different state strategies affect technological learning?
Türkiye ve Brezilya'da mr üretimi: Farklı devlet stratejileri teknolojik öğrenmeyi nasıl etkiler?
- Tez No: 902930
- Danışmanlar: PROF. İBRAHİM SEMİH AKÇOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Brezilya'da MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) üretimi üzerine bir durum çalışması aracılığıyla, farklı devlet stratejilerinin teknolojik öğrenme üzerindeki etkilerini araştırmak için nitel bir yaklaşım kullanmaktadır. Devletin teknolojik öğrenmedeki rolüne odaklanan kavramsal bir çerçeveden yararlanarak, saha mühendisleri, sektör uzmanları ve politika yapıcılar gibi çeşitli uzmanlarla derinlemesine görüşmeler yaparak ampirik veri toplandı. Araştırma tasarımı, nitel indüktif bir metodoloji izlemektedir. Bu çalışmada, BRIC ülkeleri arasındaki karşılaştırma yapılmış, Türkiye ve Brezilya arasında bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Her iki ülkede de MRI pazarı son derece güçlü ve yüksek düzeyde olup, büyük küresel şirketlerin hakimiyetindedir ve yeni ve küçük oyuncular için yüksek giriş engelleri sunmaktadır. Her iki ülkede de MRI cihazları için üretim girişimlerinde bulunulmuş, Brezilya'da üretim mümkünken, Türkiye'de araştırma aşamasında başarısız olunmuştur. Türkiye'nin teknoloji ve sanayide“millileşme”eğilimi, bir MRI projesi için heyecan yaratmış, ancak nihayetinde başarısız olmuştur. Buna karşılık, Brezilya, önemli bir doğrudan yabancı yatırım akışı ile bu ihtiyacı karşılamıştır. Temel bir fark, Brezilya'nın“yerelleştirme”politikalarını uygulaması, Türkiye'nin ise MRI teknolojisinde“millileşme”yaklaşımını benimsemiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study employs a qualitative approach to investigate how different state strategies impact technological learning, as examined through a case study of MRI production in Turkey and Brazil. Drawing on a conceptual framework focused on the government's role in technological learning, I have conducted in-depth interviews with various experts, including field engineers, sectoral experts, and policymakers, to collect empirical data. The research design follows a qualitative inductive methodology. In this study, as a result of the comparison between BRIC countries, the study was conducted between Türkiye and Brazil. In both countries, the MRI industry is highly specialized, dominated by large global companies, and presents high barriers to entry for new and small players. Attempts were made to produce MRI devices in both countries, and while production was possible in Brazil, the process failed in the research phase in Turkey. The“nationalization”trend in Turkey's technology and industry generated excitement for an MRI project, but it ultimately failed. In contrast, Brazil has met this need through a significant inflow of foreign direct investments. A key difference is that Brazil implements“localization”policies, whereas Turkey's approach has been one of“nationalization”in MRI technology.