Memory-linked placemaking in urban heritage places: İstiklal (jewish) Quarter, Ankara
Kentsel miras alanlarında anı bağlantılı yer oluşturma: İstiklal (yahudi) Mahallesi, Ankara
  1. Tez No: 902929
  2. Yazar: EDA VARDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN ÖZÇAKIR, PROF. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
İnsanların mekandaki deneyimleriyle oluşan anılar, yapılı çevrenin insanlarla nasıl ilişkilendiğine dair fikirler sunar. Bu anılar, kentsel miras alanlarındaki fiziksel çevreye insanlar tarafından atfedilen anlamlar ve kullanımlarla zaman içinde yeniden şekillenir. Hem fiziksel hem de sosyal düzeydeki değişimler; bu ilişkilerin günümüz perspektifi üzerinden yeniden anlaşılmasını, ele alınmasını ve değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu doğrultuda tez, kentsel miras alanlarındaki gelişen ilişkileri anlamak için anı ve anı mekanlarını yer oluşturma yaklaşımıyla bağlantılı olarak ele almayı amaçlamaktadır. Çalışma alanı olarak seçilen Ankara İstiklal (Yahudi) Mahallesi; zaman içerisinde çeşitli toplulukların, kültürel çerçevelerin, sosyal geçmişlerin ve anı pratiklerinin etkisi ile oluşan anlam katmanlarını içermektedir. Zaman içinde meydana gelen sosyal ve fiziksel dönüşümler, yapılı çevrede fiziksel bozulma süreçlerine yol açmış ve bu süreçler kullanımda azalmaya neden olmuştur. İstiklal (Yahudi) Mahallesi'nde insan, mekan ve anı arasındaki ilişkinin değişimi, meydana gelen tüm bu fiziksel ve sosyal değişimlerin bir yansımasıdır. Bu bağlamda, tez öncelikle kentsel miras alanlarında anı ve yer oluşturma kavramlarının yansımalarına ve tartışmalarına odaklanmaktadır. Ardından, İstiklal (Yahudi) Mahallesi'nin geçmişten günümüze fiziksel ve sosyal dönüşümünü anlama süreci; literatür taraması, arşiv araştırması ve çalışma alanında gerçekleştirilen gözlemleri ve görüşmeleri içeren alan çalışmasını kapsamaktadır. Sonuç olarak, İstiklal (Yahudi) Mahallesi'nin koruma sürecinin bir parçası olarak geliştirilen politikalar, stratejiler ve eylemler, anı bağlantılı yer oluşturma yaklaşımıyla ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Memories formed by people's experiences in the place reveal insights about how the built environment is identified with people. These memories are reshaped in time with the uses and meanings attributed by people to the physical environment in urban heritage places. The changes both at the physical and social levels require re-understanding, re-considering, and re-evaluating these relationships from today's perspective. In this sense, the thesis aims to consider memory and memory places linked with the placemaking approach to understanding the evolving relationships in urban heritage places. The İstiklal (Jewish) Quarter in Ankara chosen as the case study area, comprises layers of meanings over time formed by diverse communities, cultural frames, social backgrounds and memory practices. Social and physical transformations over time have led to physical deterioration processes in the built environment, which have resulted in a decrease in usage. The change in the relationship between people, place and memory in the İstiklal (Jewish) Quarter is a reflection of all these physical and social changes that have occurred. In this context, the thesis primarily focuses on the reflections and discussions of the concepts of memory and placemaking in urban heritage places. Afterward, the process of understanding the physical and social transformation of the İstiklal (Jewish) Quarter from past to present covers the literature review, archival research and field study which includes observations and in-depth interviews. Finally, the policies, strategies and actions to be developed as part of the conservation process of the İstiklal (Jewish) Quarter are addressed with the memory-linked placemaking approach.