Türk vatandaşlığının evlilik yoluyla kazanılması
- Tez No: 902931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE BARAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Türk vatandaşlığının evlilik yoluyla kazanılması, geçmişten günümüze dek ailede tâbiiyet birliğini sağlamak fikri sebebiyle önemini koruyan bir konu olmuştur. Hem uluslararası hukuk alanında hem de milli hukukta konuyla ilgili pek çok gelişme yaşanmıştır. İnsan hakları ve özellikle kadın haklarındaki gelişmeler vatandaşlık hukuku alanına da tesir etmiştir. Globalleşmenin etkisiyle farklı devlet vatandaşları arasındaki evlilikler artmış olup, bu sebeple de evlenme yoluyla vatandaşlık kazanma başvurularında artış meydana gelmiştir. Tezin ilk bölümünde; vatandaşlık kavramı, devletin vatandaşlık kazanılması konusundaki mahfuz yetkisi, vatandaşlık hukuku ve evlenme yoluyla vatandaşlık kazanılmasındaki direktif ilkeler, evlilik ve vatandaşlık ilişkisinin gelişimi, vatandaşlık kavramına modern yaklaşımlar, milletlerarası sözleşmelerde evlenme yoluyla vatandaşlığın kazanılması, bazı devletlerin vatandaşlık kanunlarında evlenme yoluyla vatandaşlık kazanılması ve Türk hukukunda evlenme yoluyla vatandaşlık kazanılmasının tarihsel süreci konuları ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise; evlenme yoluyla Türk vatandaşlığını kazanmanın şartları ve bu şartların yargı kararları ışığında incelenmesi, bazı Türk vatandaşları ile evli olan yabancılara ilişkin özel durumlar, sonradan Türk vatandaşlığını kazananların çok eşlilik durumu, evlenme yoluyla kazanılan vatandaşlığın hüküm ve sonuçları, evlenme yoluyla vatandaşlığın kazanılmasının usulü, evliliğin sona ermesinin ilgilinin ve çocuklarının vatandaşlığına etkisi, muvazaalı evlilikler, evlenme yoluyla vatandaşlık kazanılmasında idarenin takdir yetkisi ve idarenin kararlarına karşı yargı yolu, evlenme yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılması kararlarının iptali veya kararların geri alınması konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The acquisition of Turkish citizenship through marriage has maintained it's important topic due to the idea of ensuring nationality unity within the family from past to present. Many developments have occurred both in international law and national law regarding this issue. Advancements in human rights, particularly women's rights, have also influenced the field of citizenship law. With the impact of globalization, marriages between citizens of different countries have increased, leading to a rise in applications for citizenship acquisition through marriage. In the first chapter of the thesis, the notion of citizenship, the state's reserved authority in the acquisition of citizenship, citizenship law and the guiding principles in acquiring citizenship through marriage, the development of the relationship between marriage and citizenship, modern approaches to the concept of citizenship, the acquisition of citizenship through marriage in international treaties, and the acquisition of citizenship through marriage in the citizenship laws of some states, the historical development of acquiring citizenship through marriage in Turkish law. In the second chapter of this thesis, the following topics are examined: the conditions for acquiring Turkish citizenship through marriage and their examination in light of judicial decisions, special situations related to foreigners married to certain Turkish citizens, the situation of polygamy among those who later acquire Turkish citizenship, the provisions and consequences of acquiring citizenship through marriage, the procedure for acquiring citizenship through marriage, the effect of the termination of marriage on the citizenship status of the individual and their children, sham marriages, the discretionary authority of the administration in the acquisition of citizenship through marriage, judicial recourse against the administration's decisions, and the revocation or annulment of the decisions to acquire Turkish citizenship through marriage.