Evaluation of solar PV-based electricity generation integrated with diverse energy storage solutions and energy markets
Güneş PV tabanlı elektrik üretiminin farklı enerji depolama çözümleri ve enerji piyasası ile entegre değerlendirilmesi
- Tez No: 902951
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜNHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında, enerji piyasası düzenlemeleri ile birlikte iki farklı enerji depolama teknolojisi (batarya ve pompalı hidroelektrik (PHE)) ile entegre 3,2 MW güneş fotovoltaik (FV) sisteminin kapsamlı bir tekno-ekonomik analizi sayısal olarak gerçekleştirilmiştir. Güneş FV sistem kısmı için geliştirilen modelde gerçek zamanlı bir tesis verisi kullanılmış ve üretilen elektrik kullanılarak farklı azimut-eğim açılarının ve panel teknolojilerinin (monokristal ve bakır indiyum galyum selenit) etkisi Türkiye de yer alan Şanlıurfa ve Malatya illeri için tartışılmıştır. RETScreen Expert yazılımı aracılığıyla elde edilen sonuçlara farklı eğim açılarına sahip her iki şehir için de 0 °'lik bir azimut açısının en uygun olduğu görülmüştür. Teknik analiz kapsamındaki sonuçlara göre şebekeye beslenen elektrik miktarı üretilen üçüncü senaryo (PHE ile monokristal) ile 21.546 MWh olarak en iyi ve ilk senaryo (batarya ile monokristal) ile ise 3.712 MWh olarak en kötü sonuçlar vermiştir. Ekonomik performans göstergesi olan net bugünkü değere (NPV) göre ise üretilen dördüncü senaryo (PHE ile CIGS) 72,319,133 $ ile en yüksek, ikinci senaryo (batarya ile CIGS) 6,286,221$ ile en kötü sonuçlar vermiştir. İlaveten, şebeke elektrik satış oranının şimdi veya önümüzdeki yıllarda değişmesi ile üretilen sistemler teknik ve ekonomik olarak avantajlı bir hal alabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a comprehensive techno-economic analysis of 3.2 MW solar photovoltaic (PV) system integrated with two different energy storage technologies (battery and pumped hydro) together with energy market regulations was numerically performed. For the solar PV system part, a real time plant data was used in the developed model and the effect of different azimuth-slope angles and panel technologies (monocrystalline and copper indium gallium selenide) were discussed using generated electricity and exported electricity to the grid for Şanlıurfa and Malatya distinct of Türkiye. Based on the obtained results through RETScreen Expert software, an azimuth of 0°is the optimum for both divisions with varying angles of slopes at each division. On the other hand, in terms of technical aspects, the third case (monocrystalline with PSH) was the best with 21,546 MWh of electricity exported to grid and the first case (monocrystalline with the battery) was the worst with 3,712 MWh. Based on an economic aspect, the fourth case (CIGS with PSH) was the best with net present value (NPV) of $72,319,133 and the second case (CIGS with the battery) was the worst with $6,286,221. Moreover, the results showed that if we apply changing electricity tariffs whether now or in the coming years, it will be advantageous technically and profitable economically.