A quantitative analysis on the paremeters affecting the smart grid transformation in generation, transmission and distribution of electricity in Turkey
Türkiye'de elektrik üretiminde, iletiminde ve dağıtımında akıllı şebeke dönüşümünü etkileyen parametreler üzerine sayısal bir analiz
  1. Tez No: 902954
  2. Yazar: MUSTAFA UĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ANGIN ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Artan dünya nüfusu, elektrik talebinde ve tüketiminde büyük artışlara neden olmaktadır. Bu noktada akıllı şebeke, mevcut elektrik altyapısının birçok sorununa potansiyel bir çözüm oluşturmaktadır. Akıllı şebeke, bilgi sistemlerini ve teknolojilerini mevcut geleneksel elektrik şebekesine entegre ederek tüm elektrik tüketicilerine daha verimli, daha temiz, daha güvenilir, daha uygun maliyetli elektrik enerjisi sağlamakta ve önemli küresel bir problemin çözümüne katkıda bulunmaktadır. Türkiye'de mevcut geleneksel elektrik şebekesinin akıllı şebekeye dönüştürülmesi için kamu kurumlarının, elektrik piyasası düzenleyicilerinin, elektrik üreticilerinin, elektrik tüketicilerinin, elektrik iletim ve dağıtım şirketlerinin, nesnelerin internet cihaz üreticileri gibi ilgili tüm tarafların katılımı sağlanmalı ve görüşleri dikkatle incelenmelidir. Bu tez, geleneksel şebekeden akıllı şebekeye başarılı bir dönüşümün parametrelerini, özellikle Türkiye örneğinde ele alarak belirlemekte ve analiz etmektedir. Kapsamlı bir literatür taraması, Delphi Analizi, uzman görüşleri ve anketler yoluyla yapılan çalışma, ülkenin elektrik şebekesi kurumlarını, paydaşlarını ve genel yapısını inceleyerek akıllı şebeke dönüşüm başarısının bağımlı ve bağımsız değişkenlerini belirlemiştir. Türkiye'de geleneksel şebekeden akıllı şebekeye başarılı dönüşümün parametreleri, Türkiye elektrik ekosisteminden 474 katılımcıyla yapılan anketle belirlenmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing world population has led to a significant rise in electricity demand, which traditional grids cannot meet. In response, the smart grid offers a promising solution to many issues within the existing electricity infrastructure. By integrating various information systems and technologies, the smart grid provides more efficient, cleaner, more reliable and cost-effective electrical energy to all customers, contributing to the solution of an important global challenge. In Türkiye transitioning from the traditional grid to the smart grid necessitates the involvement of all related parties including governmental entities, regulators, electricity generators, consumers, exchangers, transmission and distribution system operators, as well as Internet of Things device manufacturers. This thesis identifies and analyzes the parameters for the successful transformation from a traditional grid to a smart grid with a particular focus on the case of Türkiye. Through a comprehensive literature review, Delphi Analysis, expert views, and surveys the study determines the dependent and independent variables of smart grid transformation success, examining the country's electricity grid institutions, stakeholders and overall structure. The parameters of the successful transformation from traditional grid to smart grid in Türkiye are determined and analyzed by a survey with the participation of 474 respondents from the Turkish electricity ecosystem.