Bilateral relations between Djibouti and Ethiopia in the context of globalization
Küreselleşme bağlamında Cibuti ve Etiyopya arasındaki ikili ilişkiler
- Tez No: 902955
- Danışmanlar: DR. ŞUAYİP TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, küreselleşme bağlamında Etiyopya ve Cibuti arasındaki ikili ilişkileri incelemektedir. Araştırma, bu iki ulus arasındaki ekonomik, politik ve kültürel bağlantıları inceleyerek, tarihsel bağlarını ve küreselleşmenin ilişkileri üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. Tarihsel olarak, Etiyopya ve Cibuti, özellikle İmparator Haile Selassie'nin saltanatı sırasında güçlü bağlar sürdürmüştür. Etiyopya, 1977'de Cibuti'nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biriydi. Cibuti ve Etiyopya arasındaki resmi diplomatik ilişkiler 1984'te başladı ve bağlar olumlu kalırken, 1998-2000 Eritre-Etiyopya Savaşı'ndan sonra daha yüksek düzeyde bir iş birliği ve karşılıklı bağımlılığa dönüştü. Etiyopya, Cibuti'nin limanlarına güveniyordu. Çin'in Etiyopya ve Cibuti'ye yaptığı önemli yatırımlar ekonomik bağları güçlendirdi. Bu çalışma, Etiyopya ve Cibuti arasındaki ikili ilişkilerin kapsamını ve doğasını, bu ilişkilerin nasıl geliştiğini ve küreselleşmenin bunlarda nasıl bir rol oynadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Tez, bu iki ülke arasındaki dinamik etkileşimlerin kapsamlı bir anlayışını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, bu hedefe ulaşmak için nitel bir yaklaşım kullanmaktadır. Çalışmanın bulguları, Etiyopya ve Cibuti arasındaki karşılıklı bağımlılığın derinliğini ortaya koymaktadır. Analiz, iki ulusun coğrafi yakınlığının ve ortak ekonomik çıkarlarının, tarihi bağlarını önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır. Araştırma ayrıca, özellikle liman tesisleri ve uluslararası ticaret için bir merkez olarak rolü açısından Cibuti'nin stratejik önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines bilateral ties between Ethiopia and Djibouti within the framework of globalization. The research focuses on the economic, political, and cultural connections between the two nations, highlighting their historical ties and the impact of globalization on their relationship. Historically, Ethiopia and Djibouti have maintained strong ties, particularly during Emperor Haile Selassie's reign. Ethiopia was one of the first countries to recognize Djibouti's independence in 1977. Formal diplomatic relations between Djibouti and Ethiopia were established in 1984, and while their ties remained strong, they advanced to a deeper level of cooperation and mutual dependence following the Eritrean-Ethiopian War of 1998–2000. Ethiopia relied on Djibouti's ports. China's significant investments in Ethiopia and Djibouti have strengthened economic ties. This study is focused on determining the extent and nature of bilateral relations between Ethiopia and Djibouti, how these relations have evolved, and what role globalization has played in them. The thesis seeks to provide a thorough insight into the evolving connections shared by the two nations. To achieve this goal, a qualitative approach is employed. The study's findings on the relationship between these two nations within the framework of globalization reveal a profound level of interdependence. Geographic proximity and aligned economic interests have significantly influenced their historical connections. Djibouti's strategic importance, particularly its port facilities, plays a crucial role in both regional and global trade networks. This positioning has reinforced their cooperative relationship. Additionally, China's expanding influence in the region, through investments in infrastructure and trade, has further deepened their mutual integration.