İstanbul ilinde kırsal ve kıyısal kentsel dönüşüm
Rural and coastal urban transformation in Istanbul
- Tez No: 902964
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüz kentleşmesini biçimlendiren kentsel dönüşüm süreci pek çok kez doğanın ve tarihi yapının tahribatına yol açmıştır. Çalışmada plansız göç sonucunda açığa çıkan düzensiz yapılanmaya çare olması beklenen kentsel dönüşümün bu iki etmen bağlamında etkisi araştırılmaktadır. Tarihi yapıların, bir kentin kültürel altyapısının korunması ve tarihi süreklilik olgusunun oluşturulmasında önemli bir rolü vardır. Kentsel dönüşüm planlamaları tarihsel dokuyu bozduğunda, bu kültürel altyapıyı da etkileyerek dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilmektedir. Yine aynı biçimde yeşil alanlar, kentsel bölgelerin refahına fayda sağlar ve sosyal alanlar oluşturur. Bu yeşil alanların yok olmasına sebep olan kentsel dönüşüm planlamaları kentte yaşayan insanları gerek fiziki, gerek psikolojik açıdan etkileyebilmektedir. Bu çalışmada kentsel dönüşümün tarihi, coğrafi ve demografik sonuçları İstanbul ili üzerinden incelenerek TÜİK, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi vb. kaynaklar incelenerek karma yöntemle sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The urban transformation process that shapes today's urbanization has many times led to the destruction of nature and historical buildings. In the study, the effect of urban transformation, which is expected to be a solution to the irregular structuring resulting from unplanned migration, is investigated on the basis of these two factors. Historical buildings have an important role in preserving the cultural infrastructure of a city and creating the phenomenon of historical continuity. When urban transformation planning destroys the historical texture, it can also affect the cultural infrastructure, leading to irreversible consequences. Likewise, green areas benefit the well-being of urban areas and create social areas. Urban transformation plans that cause the destruction of these green areas can affect people living in the city both physically and psychologically. In this study, the historical, geographical and demographic consequences of urban transformation will be examined through the province of Istanbul and will be presented with a mixed method by examining sources such as TÜİK, the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change, and Istanbul Metropolitan Municipality.