Mevlana Vahiduddin Han'ın cihad anlayışı
Maulana Wahiduddin Khan's understanding of jihad
- Tez No: 902968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİYE ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
İslam düşüncesinde geniş bir yelpazede farklı anlamlar taşıyan cihad kavramı, hem bireysel hem de toplumsal düzeyde Müslümanların hayatlarını şekillendiren önemli bir ilke olmuştur. Cihad kavramının farklı anlamlar kazanması, İslam'ın dinamik ve çeşitli tarihsel, kültürel ve teolojik bağlamlarda gelişmesinin bir sonucudur. Kur'an ayetlerinin ve hadislerin çeşitli yorumları, tarihsel ve siyasi gelişmeler, farklı coğrafi ve kültürel etkiler, mezhepsel farklılıklar ve modern dönem düşünceleri, cihadın geniş ve çok boyutlu bir kavram haline gelmesine yol açmıştır. Doğru bir cihad anlayışı, İslam'ın gerçek mesajının yayılmasını ve yanlış kullanımların önlenmesini sağlayacaktır. Bu bağlamda çalışmada, Hindistan'da yetişmiş çağdaş bir Müslüman alim olan Mevlâna Vahiduddin Han'ın cihad anlayışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of jihad, which carries a wide range of different meanings in Islamic thought, has been an important principle that has shaped the lives of Muslims at both individual and communal levels. The different meanings of the concept of jihad are the result of the dynamic and diverse historical, cultural and theological contexts in which Islam has developed. Various interpretations of Qur'anic verses and hadiths, historical and political developments, different geographical and cultural influences, sectarian differences, and modern-day thinking have led to jihad becoming a broad and multidimensional concept. A correct understanding of jihad will ensure that the true message of Islam is spread and misuses are avoided. This study examines the understanding of jihad of Maulana Wahiduddin Khan, a contemporary Muslim scholar who grew up in India.