Identifying factors influencing employee engagement in sustainability and its link to corporate identity and social responsibility - a case study in the logistics sector
Çalışan bağlılığını etkileyen sürdürülebilirlik faktörlerinin belirlenmesi ve bunun kurumsal kimlik ve sosyal sorumlulukla ilişkisi - lojistik sektörü üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 902967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL KELEŞ TAYŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez, çalışanların çevre dostu davranışları (PEB), kurumsal kimlik (OI) ve kurumsal sosyal sorumluluk arasındaki ilişkileri incelemektedir. Araştırma, sürdürülebilir bir kurum kültürü oluşturmada yönetimin önemini ve yöneticilerin çalışanlarını çevre dostu faaliyetlerde bulunmaya teşvik etme ve yardımcı olma yeteneklerini üzerinde odaklanmaktadır. Lojistik profesyonellerinin bakış açıları ve demografik özelliklerinin incelenmesinin ardından, çalışma PEB, OI ve CSR arasında güçlü bir pozitif korelasyon olduğunu ortaya çıkartmıştır. Araştırma sonuçları, çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk (CSR) görüşlerinin şirketle etkileşimlerini önemli ölçüde etkilediğini ve yeşil girişimlere katılımın artmasına yol açtığını göstermektedir. Çalışma, faktör analizi, KMO testleri ve regresyon modelleri de dahil olmak üzere titiz bir istatistiksel analiz kullanarak, OI'nin CSR ve PEB arasındaki ilişkide aracı bir rol oynadığını göstermektedir. Bu bulgular, sürdürülebilirliği ve çalışan katılımını iyileştirmek isteyen şirket yöneticileri ve hükümetler için önemli çıkarımlara sahiptir. Ayrıca, akıllı CSR girişimlerinin lojistik sektöründe sürdürülebilir büyümeyi desteklemede oynadığı rolü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationships between employee pro-environmental behavior (PEB), organizational identity (OI), and corporate social responsibility (CSR). The research underlines the importance of management in fostering a sustainable corporate culture, as well as managers' ability to help and encourage their employees to engage in environmentally friendly activities. Following a review of the perspectives and demographics of logistics professionals, the study finds a strong positive correlation between PEB, OI, and CSR. The results show that employees' views of corporate social responsibility significantly impact their interactions with the company, leading to increased participation in green initiatives. The study employs a rigorous statistical analysis, including factor analysis, KMO tests, and regression models, to demonstrate that OI plays a mediating role in the relationship between CSR and PEB. These findings have important implications for corporate executives and governments that want to improve sustainability and employee engagement. They also emphasize the role that smart CSR initiatives play in supporting sustainable growth in the logistics industry.