Fonksiyonel derecelendirilmiş konvektif-radyatif gözenekli kanatçığın adomian ayrıştırma yöntemi ile doğrusal olmayan termal analizi
Nonlinear thermal analysis of functionally graded convective-radiative porous fin by adomian decomposition method
  1. Tez No: 902999
  2. Yazar: KEREM KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ YARIMPABUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Modern elektronikte artan minyatürleşme, mekanik ve elektronik tasarımcıları yüksek performanslı mikroişlemci tabanlı sistemlerin termal yönetimi üzerine araştırma yapmaya teşvik etmiştir. Elektronik sistemlerin yüksek hesaplama performansı genellikle artan güç ve çip üzerindeki güç yoğunluğu gereksinimleri gerektirir; bunların her ikisi de artan ısı dağılımını içerir. Bununla birlikte, elektronik sistemlerin etkili bir şekilde soğutulmasını sağlamak, elektronik bileşenlerde termal kaynaklı arızaları azaltmak amacıyla pasif bir yaklaşım olarak kanatçıklar kullanılır. Bu çalışmada, fonksiyonel derecelendirilmiş konvektif-radyatif gözenekli uzunlamasına kanatçığın Adomian ayrıştırma yöntemi ile doğrusal olmayan termal analizi ele alınmıştır. Fonksiyonel dereceli malzemelerde genelde ihmal edilen malzeme özelliklerinin sıcaklıkla değişimi bu çalışmada ela alınacaktır. Isı iletim katsayısının eksenel değişiminin yanında sıcaklığa bağlı olmasının sıcaklık dağılıma olan etkileri tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The increasing miniaturization of modern electronics has motivated mechanical and electronic designers to conduct research on thermal management of high-performance microprocessor-based systems. High computational performance of electronic systems usually requires increased power and on-chip power density requirements, both of which involve increased heat dissipation. However, in order to provide effective cooling of electronic systems, fins are used as a passive approach to reduce thermally induced failures in electronic components. In this study, nonlinear thermal analysis of functionally graded convective-radiative porous longitudinal fins using Adomian decomposition method is discussed. The variation of material properties, which are generally neglected in functionally graded materials, with temperature will be discussed in this study. The effects of the axial variation of the heat transfer coefficient as well as its dependence on temperature on the temperature distribution will be discussed.