Mecmûʿa-i Medâyih-i Hz. Mevlânâ-Kısm-ı Evvel (Transkripsiyonlu metin-inceleme-MESTAP tablosu)
Mecmûʿa-i Medâyih-i Hz. Mevlana - Kısm-ı Evvel (Transcribed text- examination-MESTAP table)
- Tez No: 902998
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞKAN CEM BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Vâsıf Efendi'nin tertip ettiği ve Tahir Olgun'un 1899 yılında formalar şeklinde neşrettiği Mecmûʿa-i Medâyih-i Hz. Mevlânâ - Kısm-ı Evvel adlı şiir mecmuası ele alınmıştır. Hem mecmuanın mürettibi hem de mecmua ile ilgili kaynaklarda yer alan eksik bilgiler tamamlanmış ve yanlış bilgiler düzeltilmiştir. Vâsıf Efendi'nin Gümrük İdaresi kâtibi olduğu bilgisi doğrulanmış, doğum yılı ve ölüm tarihi tespit edilmiştir. Ayrıca; İkdam Gazetesi'nin yayınlarından yola çıkarak eserin ilk formasının 11 Eylül 1899'da yayımlandığı bilgisine ulaşılmıştır. Bununla birlikte; mecmuanın bu çalışmaya kadar bilinen 6 yazma nüshasına ek olarak Süleymaniye Kütüphanesinin Fethi Sezai Türkmen Koleksiyonunda 2, Galata Mevlevîhanesi Koleksiyonunda ise 1 yazma nüshasının daha bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca nüshanın transkripsiyonlu metni verilmiş, içerdiği şiirlerin dil içi çevirileri yapılmış ve mecmuanın MESTAP'a göre muhteva tablosu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study deals with the poetry journal Mecmûʿa-i Medâyih-i Hz. Mevlânâ - Kısm-ı Evvel, edited by Vâsıf Efendi and published by Tahir Olgun in 1899. Incomplete information in the sources about both the publisher of the journal and the journal has been completed and erroneous information has been corrected. The information that Vâsıf Efendi was a clerk of the Customs Administration has been verified, and his birth year and death date have been determined. In addition, based on the publications of İkdam Newspaper, it was determined that the first spread of the work was published on 11 September 1899. Additionally, in addition to the 6 manuscript copies of the journal known until this study, it has been determined that there are 2 manuscript copies in Fethi Sezai Türkmen Collection of Süleymaniye Library and 1 manuscript copy in Galata Mevlevîhanesi Collection. In addition, the transcription text of the copy is given, intralingual translations of the poems it contains are made and the table of contents of the poetry journal according to MESTAP is created.