Hipoksik iskemik ensefalopatili yenidoğanlarda serum malondialdehit düzeyleri
Serum malondialdehyde levels in newborn babies with hypoxic ischemic encephalopathy
  1. Tez No: 90300
  2. Yazar: ERCAN KIRIMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışma, hipoksik iskemik ensefalopatisi olan yenidoğan bebeklerde serum malondialdehit düzeylerinin artıp artmadığım saptamak ve bu bileşiğin hipoksik iskemik ensefalopatinin ağırlığım belirlemede bir kriter olup olamayacağım araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya Ocak 1999 ile Ağustos 1999 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalı, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip edilen ve çalışma grubunu oluşturan, hipoksik iskemik ensefalopatili 22 yenidoğan bebek ile, aynı dönemde komplikasyonsuz, sağlıklı doğan ve kontrol grubunu oluşturan 20 bebek alındı. Çalışma grubu ile kontrol grubundaki bebeklerin doğum ağırlıkları ve gestasyonel yaşlan birbirine benzerdi. Çalışma grubundaki bebeklerin l.ve 5.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Serum Malondialdehyde Levels in Newborn Babies with Hypoxic Ischemic Encephalopathy The aim of this study is to find out whether the levels of the serum malondialdehyde increases or not in the babies with hypoxic ischemic encephalopathy and if the level of this compound in the serum is a criterion for the severity of hypoxic ischemic encephalopathy. In this study, 22 babies with hypoxic ischemic encephalopathy and healthy 20 babies to form patient and control groups respectively were included in the study at the Çukurova University, Medical Faculty, Division of Neonatology, Neonatal Intensive Care Unit, between January 1999 and August 1999. In both study and control groups, birth weights and gestational ages were similar.