Türk kültürel genetiğinin Avrupalı bir gezginin seyahatnamesindeki yansımaları: Julia Pardoe örneği
Reflections of Turkish cultural genetics in the travelogue of a european traveler: The case of Julia Pardoe
- Tez No: 903042
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALİ KARASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Genetik, Halk Bilimi (Folklor), Anthropology, Genetics, Folklore
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET MARAŞ, Mesude Gülhan. Türk Kültürel Genetiğinin Avrupalı Bir Gezginin Seyahatnamesindeki Yansımaları: Julia Pardoe Örneği, Yüksek Lisans Tezi, Kapadokya Üniversitesi Nevşehir, 2024 Bu tez çalışması, Türk toplumunun temel manevi kültür unsurlarını inceleyerek Türk kültürel genetiğinin kodlarını anlamayı hedeflemektedir. Kültür, bir toplumun yaşam tarzı, davranışları, sanatsal ürünleri, gelenekleri ve törenleri gibi unsurları içeren bir kavramdır. Kültürel genetik ise, kısmen kültürel miras, öğrenme ve aktarım gibi kavramlarla sıkı bir ilişkiye sahip olarak, geçmişten günümüze taşınan, aktarılan maddi ve manevi kültürel unsurları ifade etmektedir. Araştırma, Osmanlı dönemindeki Türk toplumunun; aile, misafirperverlik ve hoşgörü anlayışlarını dönemin sosyal yapısı ve bir Batılı gözlemcinin izlenimleri üzerinden ele almaktadır. Kültürel genetik, genelde herhangi bir toplumun, bu tezde de Türk toplumunun, geçmişten bugüne taşıdığı başlıca manevi kültür unsurlarının kodlarını taşıdığı iddiasındadır. Bu iddia, Batılı bir oryantalist seyyahın bakış açısıyla desteklenecektir. Ayrıca, aynı dönemde yaşamış olan Lady Montagu, Lady Hornby, Lucy Garnett, Jean Henri Abdolonyme Ubicini, ve Edmondo De Amicis gibi oryantalistlerin benzer gözlemleriyle karşılaştırmalar yapılacaktır. Tez, kültürel genetik çerçevesinde, söz konusu manevi kültür unsurlarının Türk kültürünün gelişim sürecini anlamak açısından ne kadar önemli olduğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 19. yüzyılın ilk yarısı Osmanlı dönemi yazılı ve görsel kaynakları, bilimsel eserleri ve Avrupalı gezgin Julia Pardoe'nun Sultanlar Şehri İstanbul ve Türklerin Adetleri adlı eserini manevi kültür unsurları ülaçısından ortaya koymaya çalışacaktır. Osmanlı dönemi analizi, dönemin aile yapısı, insan algısı, misafirperverlik ve hoşgörü anlayışlarını detaylı bir şekilde ele almaktadır. Pardoe'nun gözlemleri ise, Türk kültürünü yabancı bir bakış açısıyla yorumlayarak bu manevi unsurları Avrupalı perspektiften gözler önüne sermektedir. Tez, kültürel genetiğin devamlılığı veya değişimi hakkında karşılaştırmalı bir analiz sunar. Çalışma, kültürel kalıtım, birikim, miras kavramlarının nasıl aktarıldığına dair modern bilimsel genetik çalışmalarla disiplinlerarası bir yaklaşım sergileyerek kültürel genetik kavramını açıklamakta ve kültürel devamlılık ile kodlara yeni bir perspektif sunmaya çalışmaktadır. Sonuçlar, Türk toplumunun manevi kültür unsurlarının zaman içinde belirli bir devamlılık gösterdiğini ve bu unsurların kültürel genetiği aracılığıyla gelecek kuşaklara aktarıldığını desteklemektedir. Bu çalışma, Türk kültürel genetiğinin kodlarının belirlenmesinde önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MARAŞ, Mesude Gülhan. Reflections of Turkish Cultural Genetics in the Travelogue of a European Traveler: The Case of Julia Pardoe, Master's Thesis, Cappadocia University, Nevşehir, 2024 This thesis delves into Turkish cultural genetics by scrutinizing its core spiritual components. Culture encompasses lifestyle, behavior, art, tradition, and ceremony, while cultural genetics entails the transmission of material and spiritual elements across generations, closely linked to heritage, learning, and transmission. The research explores family dynamics, hospitality, and tolerance in 19th-century Ottoman society through the lens of a Western observer, aiming to understand Turkish cultural genetics' codes. It also draws comparisons with Orientalists like Lady Montagu, Lady Hornby, Lucy Garnett, Jean Henri Abdolonyme Ubicini, and Edmondo De Amicis to bolster its arguments. The study underscores the significance of comprehending Turkish culture's developmental trajectory through its spiritual facets within the framework of cultural genetics. The investigation draws upon Ottoman-era sources and Julia Pardoe's observations to shed light on spiritual elements. Ottoman analysis provides detailed insights into family structures, societal perceptions, hospitality norms, and attitudes toward tolerance. Pardoe's perspective offers an interpretation of Turkish culture from a European standpoint. The thesis presents a comparative analysis of cultural genetics, integrating modern genetic studies on cultural transmission, accumulation, and heritage to offer interdisciplinary insights into the concept of cultural genetics. The findings suggest a continuity in Turkish spiritual elements over time, transmitted through cultural genetics to future generations. This study contributes significantly to the identification of codes within Turkish cultural genetics, thereby aiding in the preservation of cultural heritage, facilitating an understanding of cultural evolution, and bolstering societal identity awareness.