Hentbolcularda üst ekstremiteye uygulanan kinezyo bantlamanın kas aktivasyonu ve atış hızına etkisi
The effect of kinesio taping applied to the upper-extremity on muscle activation and throwing velocity in handball players
- Tez No: 903043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL MAKARACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hentbolda kale atışı, kinetik bir zincirden oluşan hareketlerin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda, üst ekstremitede yar alan kasların güç çıktısı atış hızının etkinliği açısından kritik bir belirteçtir. Kinezyo bantlama (KB), etkinliği ile çelişkili sonuçlara rağmen temel olarak atletik performansın artırılması için yaygın olarak kullanılmaktadır. KB'nin atletik performans üzerindeki etkileri genelde akut bağlamda incelenmekle birlikte zamana bağlı değişkenlik gösteren etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı; kadın hentbolcularda uygulanan KB'nin kas aktivasyonu ve atış hızına etkisinin zaman ekseninde incelenmesidir. Tek kör, plasebo kontrollü ve çaprazlama modelli çalışmaya rekreatif düzeyde hentbol oynayan sağlıklı 17 kadın sporcu (ort. yaş = 21,47 ± 1,18 yıl) katılmıştır. KB, inhibisyon tekniği kullanılarak atış kolundaki biceps brachii, triceps brachii, anterior deltoid, fleksor carpi ulnaris ve ekstansor carpi radialis kaslarına uygulanmıştır. Plasebo sürecinde benzer bantlama uygulanarak herhangi bir teknik veya gerilim kullanılmamıştır. Yüzeyel elektromiyografik (EMG) aktivite ve yüksek temel atış hızı performansları, KB ve plasebo uygulamaları arasında beş günlük arınma periyodu bırakılarak referans (bantsız), bantlamayı takiben 1 saat, 24 saat ve 48 saat sonra ölçülmüştür. Biceps brachii (ort. EMG %maks.) ve triceps brachii (zirve EMG %maks.) kaslarında zaman için ana etki olduğu belirlenmiştir. Fleksör carpi ulnaris (ort. EMG %maks) kasında zaman için ana etki ve zaman×grup etkileşimi olduğu tespit edilmiştir. Diğer kaslara ait EMG değerlerinde bir değişim görülmemiştir. Ayrıca, yüksek temel atış hızında zaman için ana etki ve zaman×grup etkileşimi olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonuçları, KB uygulamasının fleksör carpi ulnaris hariç atış kolunda yer alan diğer kasların aktivasyon düzeylerinde bir etkisi olmadığını göstermektedir. Diğer taraftan KB'nin rekreatif düzeyde hentbol oynayan kadın sporcularda atış hızını pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Sonraki çalışmalarda elit düzeyde yarışan sporcuların yer alması, KB®'nin etkilerinin daha geniş kapsamda değerlendirilmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Shooting in handball depends on a sequence of movements known as a kinetic chain. In this context, the power generated by the muscles in the upper extremities is crucial for determining the effectiveness of throwing velocity. Kinesio taping (KT) is frequently used to enhance athletic performance, despite conflicting findings on its effectiveness. While the immediate effects of KT are frequently studied, its impacts are also recognized to vary over time. This study aimed to investigate the effects of KT on muscular activation and throwing velocity in female handball players. Seventeen healthy recreational female handball players (mean age = 21.47 ± 1.18 years) participated in a single-blind, randomized, placebo-controlled crossover trial. KT was applied using an inhibition technique on biceps brachii, triceps brachii, anterior deltoid, flexor carpi ulnaris, and extensor carpi radialis muscles of the throwing arm. The placebo group received similar taping without tension or technique. The surface electromyography (EMG) activity and throwing velocity performance were measured at baseline, 1 h post, 24 h post, and 48 h post taping, following a five-day wash-out period between KT and placebo treatments. A significant time effect was observed on biceps brachii (mean EMG %max) and triceps brachi (peak EMG %max). There was a significant time effect and a time-by-group interaction effect found on flexor carpi ulnaris (mean EMG %max). No significant changes were noted in EMG outcomes for other muscles. Moreover, a significant time effect and time-by-group interaction effect were detected on standing throwing velocity. The findings of this study revealed that the KT has no effect on the muscular activation of throwing arm muscles, except for the flexor carpi ulnaris. However, KT positively improved throwing velocity in recreational female handball players athletes. Further research involving elite athletes may provide deeper insights into KT's broader effects.