Yaratıcı yazma tekniğinin 4. sınıf öğrencilerinin yazma motivasyonlarına ve yaratıcı yazma becerilerinin gelişimine etkisi
The effect of creative writing technique on 4th grade students' writing motivation and development of their creative writing skills
  1. Tez No: 903041
  2. Yazar: GÜLTEKİN ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma ilkokul öğrencilerinde yaratıcı yazma tekniğine dayalı gerçekleştirilen eğitim uygulamalarının ilkokul öğrencilerinin yazma motivasyonları ve yaratıcı yazma becerileri üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla, ön test, son test kontrol gruplu yarı deneysel desenle gerçekleştirilmiştir. Çalışma Sakarya ili Sapanca ilçesinde bulunan bir ilkokuldaki iki 4. sınıfta öğrenim gören deney grubu ve kontrol grubunun her birinde 20 olmak üzere toplamda 40 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada öğrencilerin yazma motivasyon düzeylerini belirleyebilmek için Öztürk (2013) tarafından geliştirilen Yazma Motivasyon Ölçeği ve öğrencilerin yaratıcı yazma becerisine sahip olma düzeylerini belirleyebilmek için ise Susar Kırmızı ve Beydemir (2010) tarafından geliştirilen Yaratıcı Yazma Ürünlerini Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmada yaratıcı yazma tekniğinin öğrencilerin yazma motivasyonlarına ve yaratıcı yazma becerilerinin gelişimine olumlu yönde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with a quasi-experimental design with a pre-test, post-test control group, in order to reveal the effects of educational practices based on creative writing techniques on primary school students' writing motivation and creative writing skills. The study was carried out with a total of 40 students, 20 in each of the experimental group and control group, studying in two 4th grades in a primary school in Sapanca district of Sakarya province. In this study, the Writing Motivation Scale developed by Öztürk (2013) was used to determine students' writing motivation levels, and the Creative Writing Products Evaluation Scale developed by Susar Kırmızı and Beydemir (2010) was used to determine students' levels of creative writing skills. In this study, it was found that the creative writing technique had a positive impact on students' writing motivation and the development of their creative writing skills.