Developing learner autonomy among tertiary-level english learners: a case study in an intensive preparatory program
Üniversite seviyesinde ingilizce öğrenenler arasında öğrenci özerkliğinin geliştirilmesi: yoğun hazırlık programında bir vaka çalışması
- Tez No: 903095
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
21. yüzyılda İngilizce öğrenimi büyük bir önem kazanmış ve artık bir gereklilik haline gelmiştir. Ancak, yeni bir dil edinimi sadece geleneksel yöntemlerle, yani öğretmenler ve ders kitapları aracılığıyla gerçekleştirilemez. Dil öğreniminde öğretmenler, okullar ve müfredatın rolü kadar, öğrencinin kendi çabası, öğrenme sorumluluğunu alması ve öğretmenine aşırı bağımlı olmadan okul dışındaki çalışmalarla kendini geliştirmesi de önemli bir faktördür. Öğrenci özerkliği olarak adlandırılan bu kavram, öğrenci merkezli yaklaşımların yaygınlaşmasıyla birlikte giderek daha fazla önem kazanmıştır. Eğitimde özerkliği etkileyen faktörler üzerine pek çok çalışma yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı, bir üniversite hazırlık programının öğrenci özerkliği üzerindeki etkilerini incelemek ve bu programlarda özerkliğin nasıl geliştirilebileceğine dair öneriler sunmaktır. Çalışma, Ankara'da yoğun bir hazırlık programı uygulayan özel bir üniversitede gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 12 öğrenci, 3 öğretmen ve 1 yönetici olmak üzere toplam 16 kişi katılmıştır. Öğrenciler, öğretmenler ve yönetici ile Zoom üzerinden yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Bulgular, katılımcıların özerklik kavramını nasıl tanımladıklarını, özerkliğin önemini, öğretmenin bu süreçteki rolünü, öğrencilerin sorumluluklarını ve programın öğelerinin etkinliğini ya da eksikliklerini ortaya koymuştur. Katılımcılar ayrıca, programda öğrenci özerkliğini desteklemek amacıyla yapılabilecek düzenlemeler konusunda önerilerde bulunmuşlardır. Öneriler arasında, ders dışı etkinliklerin artırılması, otantik materyallerin kullanılması, sınavların öğrencilerin eksiklerini görmelerini sağlamak için tasarlanması ve ödevlerin İngilizce öğrenmeye ve dil becerilerini geliştirmeye yönelik bir odakla verilmesi gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, learning English has become critically important and is now considered a necessity. However, acquiring a new language cannot be achieved solely through traditional methods such as teachers and textbooks in school. Along with the role of teachers, schools, and curricula, a student's own efforts—taking responsibility for their learning and working on self-improvement outside of the classroom—are key to effective language acquisition. This notion, referred to as student autonomy, has gained increasing importance with the rise of learner-centered approaches. Numerous studies have explored the factors influencing autonomy in education. This study aims to investigate the effects of a university preparation program on fostering student autonomy and to provide suggestions for enhancing autonomy within such programs. The study was carried out at a private university in Ankara, which operates an intensive preparatory language program. A total of 16 participants, including 12 students, 3 teachers, and 1 administrator, were involved in the study. Semi-structured interviews were conducted with each group through Zoom, and the collected data were analyzed using content analysis. The findings revealed participants' understanding of autonomy, the importance they attach to it, the role teachers play in fostering autonomy, the responsibilities of students, and the effectiveness or shortcomings of program components. Participants also suggested several ways to promote student autonomy within the program, such as increasing extracurricular activities, incorporating more authentic materials, designing exams to help students identifying their weaknesses rather than simply causing anxiety over grades, and assigning homework with a focus on enhancing learning and improving English proficiency.