Covid-19 pandemi krizinin Türkiye sigorta sektörüne etkisi
The effect of the covid-19 pandemic crisis on the Turkish insurance sector
- Tez No: 903106
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HEPŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünya tarihi boyunca önemli ekonomik, sosyal ve politik etkililer yaratan birçok kriz meydana gelmiştir. Bu krizlerin özellikle ekonomik aktörlere etkilerinin büyük olması bu etkileri literatürde önemli bir araştırma konusu haline getirmiştir. Her ne kadar ortaya çıkış biçimleri farklılık gösterse de kriz sürecinden çıkmak için politika yapıcıların aynı destek ve teşvikleri uygulaması kriz esnasında ve sonrasında benzer ekonomik kırılganlıkların da ortaya çıkmasını sağlamıştır. Nitekim 2019 yılında gerçeklemesi öngörülemeyen COVID-19 salgını yeni politik yaklaşımların, insan davranışlarındaki değişimleri beraberinde getiren bir sürecin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Toplumun her alanında farklı etkiler yaratsa da ekonomik ektilerinin bulaşma hızı daha yüksek olmuştur. Bu süreçte kapanmalar nedeniyle tüketim alışkanlıkları değişmiş, tedarik zinciri hasar görmüş, mobilite önemli ölçüde azalmış, üretimde özellikle sanayi üretiminde yavaşlama meydana gelmiştir. Dünya'da önceki krizlere nazaran yeni bir değişim ve dönüşüm ortamı yaratan pandemi sürecinde meydana gelen ekonomik etkilerin sektörler bazında doğru tespiti önlem alma ve uygulama açısından önemli bir yol haritası niteliği taşıyacaktır. Bu bağlamda finans sektörü içerisinde önemli bir potansiyele sahip olan Türkiye'nin gelişen ve büyüyen sigortacılık sektörünün performansının izlenmesi çalışmanın amacıdır. Çalışmada Covid-19 Krizi'nin Türkiye sigorta sektörüne etkisi, branşlar bazında 2016-2023 finansal ve sigorta sektör verileri kullanılarak Çok Kriterli Karar Verme Metotlarından bir tanesi olarak kabul edilen MOORA yöntemi ile analiz edilmiştir. İncelenen dönem için sektörün performansı sigorta branşları temelinde incelenmiş ve pandeminin sektör etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many crises have occurred throughout world history, creating significant economic, social and political impacts. The great effects of these crises, especially on economic actors, have made these effects an important research topic in the literature. Although the manifestations of these crises vary, policymakers' implementation of similar support mechanisms and incentives to overcome these crises has often led to the emergence of analogous economic vulnerabilities during and after such events. As a matter of fact, the COVID-19 epidemic, which could not have been foreseen in 2019, has led to the emergence of new political approaches and a process that brings changes in human behavior. Although it creates different effects in every area of society, the transmission rate of its economic effects has been higher. During this process, consumption habits changed due to closures, the supply chain was damaged, mobility decreased significantly, and there was a slowdown in production, especially in industry. Accurate detection of the economic effects of the pandemic process, which has created a new environment of change and transformation compared to previous crises in the world, on a sectoral basis will be an important road map in terms of taking precautions and implementation. In this context, the aim of the study is to monitor the performance of Turkey's developing and growing insurance sector, which has a significant potential in the financial sector. In the study, the impact of the Covid-19 Crisis on the Turkish insurance sector was analyzed by the MOORA method, which is considered one of the Multi-Criteria Decision Making Methods, using 2016-2023 financial and insurance sector data on insurance branches basis. The performance of the sector for the examined period was examined on the basis of insurance branches and the sector impact of the pandemic was investigated.