Mâtürîdî'nin te'vîlâtü'l-kur'ân'ında işârî tefsirin imkânı
The possibility of Ishari tafsir in maturidi's ta'wilat al-Qur'an
  1. Tez No: 903152
  2. Yazar: MUALLA BAZLAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İmam Mâtürîdî kelâm, tefsir ve diğer İslami ilimler bağlamında önemli bir âlimdir. Mâtürîdî'nin işârî tefsir sahasında ismi anılmasa da tefsirinde yaptığı yorumların işârî tefsir kapsamına gireceği aşikârdır. Te'vîlâtül-Kur'ân, Mâtürîdî'nin dirâyet tefsiri kapsamında değerlendirilmiş bir eseridir. Mâtürîdî bugüne kadar mütekellim kimliği ile anılmıştır. Müfessirin tasavvuf kültürüne etkisi ve katkısına dair çalışmalar yakın zamanda yapılmaya başlamıştır. Mesela bazı çevrelerde onun tefsirinde işârî yorumların olmadığı kanaati dile getirilmektedir. Fakat yaptığımız çalışmalar Mâtürîdî'nin tefsirinde işârî tefsire katkı sağlayacak görüşleri bulunduğu yönündedir. Bu çalışma Mâtürîdî'nin tefsirinin işârî yönünü açığa çıkarmak için yapılmıştır. Çalışma yapılırken Mâtürîdî'nin yaşadığı zaman ve coğrafya göz önünde bulundurularak, onun tasavvufla irtibatına yönelik bilgilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu veriler, tarihsel gelişmeler ışığında ele alınmış, başka zamanlarda, başka kimseler tarafından kaleme alınan bilgiler, derlenip karşılaştırılarak somut neticelere ulaşılmıştır. Anlaşılan o ki Mâtürîdî tefsirine, yaşadığı coğrafyanın bilgi ve kültürünü yansıtmıştır. Bunun da önemli göstergelerinden birisi tefsirine işârî yorumlara dair bazı hususları aktarmış olmasıdır. Kaynaklarda Mâtürîdî'nin tasavvufî yönün bulunduğu da ifade edilmektedir. Hatta hakkında menkıbe ve rüyalar anlatılan Mâtürîdî'nin Hızır ile görüştüğü gibi birtakım bilgilere de yer verilmektedir. Kelâbâzî gibi tasavvufî yönü ön planda olan bir âlimin eserinde, Mâtürîdî'nin zühdü ve yaşantısıyla Mâverâünnehir sûfîlerini etkilediği anlatılmaktadır. Bu bağlamda Mâtürîdî'yi ve eserini tasavvuf açısından değerlendirirken, yaşadığı bölgenin mistik yapısını ve bu yapının İslamlaşma sürecindeki etkilerini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Mâtürîdî'nin mahzâ bir sûfî olup olmamasından ziyade, ortaya koymaya çalıştığımız şey, onun içinde bulunduğu zaman ve mekâna ne kattığı ve bu katkıları eserine nasıl yansıttığını anlamakla doğrudan irtibatlıdır.
Özet (Çeviri)
Imam Maturidi is an important scholar who studies theology, tafsir and other Islamic sciences. Even though Maturidi's name in the field of ishari tafsir is not mentioned, it is obvious that the comments he made in his tafsir will fall within the scope of ishari tafsir. Te'vîlâtül-Kur'an is a work of Mâtürîdî that has been evaluated within the scope of sagacity commentary. Mâtürîdî has been remembered with his identity as mutekellim until today. Studies on the commentator's contributions and contributions to Sufism have recently begun to be carried out. For example, it is expressed in some circles that there are no symbolic interpretations in his tafsir. However, the studies conducted indicate that Māturīdī's interpretation is found in a way that contributes to the ishari interpretation. This study was conducted to reveal the symbolic aspects of Maturidi's commentary. While carrying out the study, it is tried to obtain information about Mâtürîdî's connection with Sufism, taking into account the time and geography in which he lived. These data, when considering developments in developments, are information written by other people at other times, Concrete results were achieved by compiling and comparing. It seems that Maturidi reflected the knowledge and culture of the geography in which he lived in his commentary. One of the important indicators of this is that he conveyed some issues regarding symbolic interpretations in his tafsir. It is also stated in the sources that Maturidi had a Sufi side. In fact, some information is also included, such as the fact that Māturīdī, about whom legends and dreams are told, met with Hızır. In the work of a scholar such as Kelabazî, whose Sufism aspect is at the forefront, it is stated that Mâtürîdî influenced the Transoxiana Sufis with his asceticism and life. In this context, when evaluating Maturidi and his work in terms of Sufism, it is necessary to take into consideration the mystical structure of the region in which he lived and the effects of this structure on the Islamization process. Rather than whether Maturidi was a pure Sufi or not, what we are trying to reveal is directly related to understanding what he contributed to the time and place he was in and how he reflected these contributions in his work.