Kültürel sermaye bağlamında göçün kadınsallaşması, Toronto örneği
Femininization of migration in the context of cultural capital, the Toronto case
- Tez No: 903151
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN OKTİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
KÜLTÜREL SERMAYE BAĞLAMINDA GÖÇÜN KADINSALLAŞMASI, TORONTO ÖRNEĞİ Mustafa Kemal Işık Doktora Tezi Sosyoloji Anabilim Dalı Sosyoloji Doktora Programı Danışman: Prof. Dr. Nurgün Oktik Maltepe Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, 2024 Bu çalışmada; Türkiye'den Toronto'ya eşlerini, sosyal hayatlarını, hatta kariyerlerini geride bırakarak çocuklarıyla birlikte göç eden kadınlar, kültürel sermaye bağlamında incelenmiştir. Bu kadınların göç kararıyla başlayan süreçten itibaren, neden göç kararı aldıkları? (göç öncesi motivasyonları), göç süreci, göç sonrası hayatlarındaki sosyal değişimler, uyum süreçleri ve kariyer yolculukları ele alınmıştır. Bu tezde, göçü başlatan ve sürdüren kadınlar ele alınmıştır. Kadınların göç yolculuğu, çocuklarının eğitimi, kültürel sermaye ve bunlarla birlikte göç sürecinde yaşanılan sosyal değişimler de dikkate alınarak, araştırma 422 kadınla anket yoluyla ve 47 kadınla yüz yüze gerçekleştirilen odak grup görüşmeleri ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
FEMININIZATION OF MIGRATION IN THE CONTEXT OF CULTURAL CAPITAL, THE TORONTO CASE Mustafa Kemal Işık PhD Thesis Department of Sociology Sociology PhD Program Advisor: Prof. Dr. Nurgün Oktik Maltepe University Graduate School, 2024 In this study; Women who migrated from Turkey to Toronto with their children, leaving their spouses, social lives, and even careers behind, were examined in the context of cultural capital. From the process that started with the decision to migrate, why did these women decide to migrate? (pre-migration motivations), migration process, social changes in their post-migration lives, adaptation processes and career journeys are discussed. In this thesis, women who initiate and continue migration are discussed. This research, which was conducted by taking into account women's migration journey, their children's education, cultural capital, as well as the social changes experienced during the migration process, was conducted through a survey with 422 women and face-to-face focus group interviews with 47 women.