Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetlerinin edinilmiş mallara katılma rejiminin sona ermesi ve tasfiyesinde değerlendirilmesi
The evaluation of the stock certificates traded in Borsa Istanbul in the termination and liquidation of the regime of participation in acquired property
- Tez No: 903203
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GEZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Toplumumuzun yapı taşlarından olan evlilik, nikah ile başlayıp ölüm ya da mahkeme kararıyla sona ermektedir. Evlilik birliği süresince ve evlilik birliği sona erdiğinde eşler arasında mali ilişkiler ortaya çıkmaktadır. Eşler arasındaki mali ilişkilerin düzenlenmesi mal rejimi terimi ile ifade edilmektedir. 17 Şubat 1926 tarihli ve 743 sayılı mülga Türk Kanunu Medenisi 170. madde uyarınca eşler arasında yasal mal rejimi olarak“mal ayrılığı rejimi”kabul edilmektedir. Türk Kanuni Medenisi 31.12.2001 tarihinde yürürlükten kalkmıştır. 01.01.2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nda ise aile hukukuna ilişkin köklü değişiklikler yapılmış ve yasal mal rejimi olarak“edinilmiş mallara katılma rejimi”kabul edilmiştir. Edinilmiş mallara katılma rejimi; rejim süresince, eşlerden her birinin kanun veya sözleşmede belirlenen şekilde edindikleri malvarlıkları üzerinde mal rejiminin sona ermesiyle birlikte diğer eşe belirli bir oranda alacak hakkını sağlayan mal rejimidir. Yapılan bu değişiklik ile kanun koyucu tarafından, evde sorumluluklar üstlenerek evlilik birliğine katkı sağlayan eşin mal rejimi sona erdikten sonra hakkının korunması amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında öncelikle mal rejiminin tarihçesi, mal rejimi ve edinilmiş mallara katılma rejimi kavramları hakkında bilgi verilmiştir. Edinilmiş mallara katılma rejiminde iki tür mal grubu yer almaktadır. Bunlar edinilmiş mallar ve kişisel mallardır. Çalışmamızda bu mal gruplarının neler olduğu ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde edinilmiş mallara katılma rejimini sona erdiren sebepler incelenmiş ve edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiye sürecinin aşamaları ve ne şekilde yürütüleceği ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Çalışmamızın son bölümünde Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetlerinin hukuki niteliği değerlendirilmiş ve Edinilmiş mallara Katılma Rejimi doğrultusunda Borsa İstanbul'da İşlem Gören Hisse Senetlerinin Tasfiyesi hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızda öğretide yer alan karşıt görüşlere ve ilgili Yargıtay kararlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marriage, which is one of the building blocks of our society, starts with the official marriage and ends with death or court decision. Financial relations arise between the spouses during the marriage union and when the marriage union ends. The regulation of financial relations between spouses is expressed by the term of property regime. Pursuant to Article 170 of the abrogated Turkish Civil Code dated 17 February 1926 and numbered 743, 'separation of property regime' is accepted as the legal property regime between spouses. The Turkish Civil Code was abrogated on 31.12.2001. In the Turkish Civil Code No. 4721, which entered into force on 01.01.2002, radical changes were made regarding family law and the 'regime of participation in acquired property' was accepted as the legal property regime. The regime of participation in acquired property is a property regime that provides the other spouse with the right to receive a certain proportion of the assets acquired by each of the spouses during the regime, as determined by law or contract, upon the termination of the property regime. With this amendment, the legislator aims to protect the rights of the spouse who contributed to the marriage union by assuming responsibilities at home after the termination of the property regime. In this thesis, firstly, information is given about the concepts of property regime and the regime of participation in acquired property. There are two types of property groups in the regime of participation in acquired property. These are acquired property and personal property. In our study, these property groups are explained in detail. In the second part of our study, the reasons that terminate the regime of participation in acquired property are examined and the stages of the liquidation process of the regime of participation in acquired property and how it will be carried out are discussed in detail. In the last part of our study, the legal nature of the stock certificates traded in Borsa Istanbul is evaluated and information is given about the liquidation of the stock certificates traded in Borsa Istanbul in accordance with the Regime of Participation in Acquired Property. The opposing opinions in the doctrine and the relevant decisions of the Court of Cassation are included in our study.