Çocukluk çağı ruhsal travmaları ve duygusal zekânın ebeveyn davranışlarına etkisi
Childhood mental traumas and the effect of emotional intelligence on parental behavior
- Tez No: 903204
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN NEDİM BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, duygusal zekâ ve çocukluk çağı ruhsal travmalarının ebeveyn davranışlarının açıklanmasında bir etkisi olup olmadığının araştırılması, varsa nasıl bir etkisi olduğunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 401 anne ve baba oluşturmaktadır. Katılımcılardan elde edilen araştırmacılar tarafından oluşturulan Demografik Bilgi Formu, Alabama Ebeveyn Davranışları Ölçeği, Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği ve Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği kullanılmış, alınan puanlar SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların ebeveyn davranışları, çocukluk çağı travmaları ve duygusal zekâ düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkinin yönü ile gücünü ortaya koymak amacıyla veriler normal dağılım özelliği gösterdiği için Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Verilerin istatistiksel olarak yorumlanması amacıyla gruplar arası karşılaştırma yapmak için t testi ve anova analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre katılımcılarda duygusal ihmal, tutarsız disiplin, duygusal istismar, cinsel istismar, fiziksel ihmal ve zayıf ebeveynlik düzeyi arttıkça duygusal zekâ toplam, iyimserlik/ruh halinin düzenlenmesi ve duyguların değerlendirilmesi düzeyleri düşmektedir. Olumlu ebeveynlik ve çocukla ilgilenme arttıkça duygusal istismar, fiziksel istismar, fiziksel ihmal ve duygusal ihmal düşerken, duygusal zekâ toplam, iyimserlik/ruh halinin düzenlenmesi ve duyguların değerlendirilmesi düzeyleri ise artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate whether emotional intelligence and childhood psychological traumas have an effect on explaining parental behaviors, and if so, to examine what kind of effect they have. The sample of the research consists of 401 mothers and fathers. Demographic Information Form, Alabama Parental Behavior Scale, Childhood Psychological Trauma Scale and Schutte Emotional Intelligence Scale were used, and the scores were analyzed by the SPSS package program. In order to examine the relationship between the participants' parental behaviors, childhood traumas and emotional intelligence levels and to reveal the direction and strength of this relationship, Pearson correlation analysis was used because the data showed normal distribution. For statistical interpretation of the data, t test and Anova analyzes were used to make comparisons between groups. According to the findings of the study, as the level of emotional neglect, inconsistent discipline, emotional abuse, sexual abuse, physical neglect and poor parenting increases in the participants, the levels of total emotional intelligence, optimism/mood regulation and evaluation of emotions decrease. As positive parenting and caring for the child increases, emotional abuse, physical abuse, physical neglect and emotional neglect decrease while total emotional intelligence, optimism/mood regulation and emotional evaluation levels increase