Sezaryen doğumun ve epizyotomi uygulamasının cinsel yaşam ve postparum depresyon üzerine etkisi
The effect of cesarean delivery and episiotomy on sexual life and postpartum depression
- Tez No: 903205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA AYDIN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma sezaryen doğumun ve epizyotomi uygulamasının cinsel yaşam ve postpartum depresyon üzerine etkisini incelemek amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini ilk doğumunu yapan, postpartum 2-6 ay arasında olan, sezaryen doğum 92, epizyotomili vajinal doğum 92 ve vajinal doğum yapan grupta 92 olmak üzere toplam 276 kadından oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Katılımcı Bilgi Formu, Kadın Cinsel Fonksiyon Ölçeği-6 ve Edinburg Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışma verilerinin normal dağılım gösterdiği saptanmış, analizler için parametrik testler kullanılmıştır. Kadın Cinsel Fonksiyon Ölçeği-6 toplam puan ortalamaları epizyotomili vajinal doğum yapan kadınlarda 16,12±3,51, sezaryen doğum yapan kadınlarda 18,62±4,01, vajinal doğum yapan kadınlarda 21,10±3,35'tir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to examine the effect of cesarean delivery and episiotomy application on sexual life and postpartum depression. The sample of the study consisted of a total of 276 women who gave their first birth, who were between 2-6 months postpartum, 92 women who had cesarean section, 92 women who had vaginal delivery with episiotomy and 92 women who had vaginal delivery. The data were collected with the Participant Information Form, Female Sexual Function Scale-6 and Edinburg Postpartum Depression Scale. The study data were found to be normally distributed and parametric tests were used for the analysis. The mean total score of Female Sexual Function Scale-6 was 16.12±3.51 in women who had vaginal delivery with episiotomy, 18.62±4.01 in women who had cesarean delivery, and 21.10±3.35 in women who had vaginal delivery.