Sağlık bilimleri fakültesi öğrencileri ve sağlık çalışanlarının siberkondri düzeylerinin incelenmesi: Bolu ili örneği
Investigation of cyberchondria levels of health sciences faculty students and health workers: The case of Bolu province
  1. Tez No: 903220
  2. Yazar: SERAP TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırmanın amacı sağlık bilimleri fakültesi öğrencileri ve sağlık çalışanlarının siberkondri düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Bolu İli'nde sağlık bilimleri fakültesi öğrencileri ve sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi ile 532 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu kişisel bilgilere yönelik sorulardan ve Siberkondri Ciddiyet Ölçeği'nden oluşmaktadır. Bu araştırmada sağlik bilimleri fakültesi öğrencileri ve sağlik çalişanlarinin siberkondri düzeyleri incelenmiştir. Araştırma bulguları kapsamında kadınların aşırılık algıları erkeklerden daha yüksektir. 51 yaş üstü bireylerin aşırı kaygı durumları, 30 yaş altı bireylerin aşırılık algıları, 18-25 yaş arası bireylerin içini rahatlatma, 60 yaş üstü bireylerin doktora güvensizlik algıları diğerlerine göre daha yüksektir. Bununla beraber genel olarak siberkondri algısı en yüksek olan yaş aralığı 18-25 yaştır. Bekar bireylerin aşırı kaygı, aşırılık, içini rahatlatma ve toplam siberkondri algıları evli bireylere göre daha yüksektir. Sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin aşırı kaygı, aşırılık, içini rahatlatma ve toplam siberkondri algıları sağlık çalışanlarına göre daha yüksektir. Geliri giderimden az olan bireylerin zorlantı, aşırı kaygı, aşırılık, içini rahatlatma, doktora güvensizlik ve toplam siberkondri algıları diğer gelir durumuna sahip bireylerden daha yüksektir. Kronik rahatsızlığı olmayan bireylerin aşırılık algıları kronik rahatsızlığı olanlara göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the cyberchondria levels of health sciences faculty students and healthcare professionals. Descriptive scanning model was used in the research. The population of the research consists of health sciences faculty students and healthcare professionals in Bolu Province. In the research, 532 people were reached with the convenience sampling method. A survey form was used as a data collection tool in the research. The survey form consists of questions regarding personal information and the Cyberchondria Severity Scale. In this study, cyberchondria levels of health sciences faculty students and healthcare professionals were examined. Within the scope of the research findings, women's perception of extremism is higher than men. Individuals over the age of 51 have higher levels of anxiety, individuals under the age of 30 have a higher perception of excess, individuals between the ages of 18-25 have a higher perception of relief, and individuals over the age of 60 have a higher perception of distrust in doctors than others. However, in general, the age range with the highest perception of cyberchondria is 18-25 years old. Single individuals' perceptions of excessive anxiety, excess, complacency, and total cyberchondria are higher than married individuals. Health sciences faculty students' perceptions of excessive anxiety, exaggeration, complacency and total cyberchondria are higher than healthcare professionals. Perceptions of compulsion, excessive anxiety, exaggeration, reassurance, distrust of doctors and total cyberchondria of individuals with income less than their income are higher than individuals with other income levels. Individuals without chronic illnesses have higher perceptions of excess than those with chronic illnesses.