Toplumda sağlıklı yaşam biçimi geliştirmesi beklenen sağlık çalışanlarının bu konudaki tutumlarının incelenmesi
Assessment of the attitudes of health professionals regarding the promotion and development of a healthy lifestyle in the community
  1. Tez No: 869368
  2. Yazar: RABİA MÜBERRA BADUR BEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRU PEMRA CÖBEK ÜNALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada; klinik pratiğinde ve eğitimi süresince sağlıklı yaşam tarzı değişikliği ile ilgili konuların yer aldığı Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji branş hekimleri ile Beslenme ve Diyetetik bölümü lisans öğrencilerinin bu konularda farkındalıklarının geliştiği varsayılarak, bu kişilerin kendi sağlıklı yaşam biçimi davranışları hakkındaki tutumlarının ortaya koyulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Şubat 2023 ve Ekim 2023 tarihleri arasında yürütülen tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Çalışmanın evreni Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesinde Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Anabilim Dallarında çalışan, uzmanlık eğitimlerinin ilk yılında ve son yılında olan 356 asistan hekim ve Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde eğitim gören birinci ve dördüncü sınıf öğrencisi 194 kişi olmak üzere toplam 550 kişiden oluşmaktadır. Evreni temsil edecek örneklem büyüklüğü, sağlıklı davranış geliştirme sıklığı %50 alındığında %95 güven aralığı ve %5 hata payıyla en az 227 kişi olarak hesaplanmıştır. 148 asistan ve 156 öğrenci olmak üzeri toplam 304 kişiye ulaşılmıştır. Çalışmaya dahil edilen her klinik bir küme kabul edilerek asistanlar küme tipi örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Öğrenciler için ilgili fakülteden gerekli izin alınarak, ders saatlerinden önce sınıf ortamında elektronik olarak ölçek uygulanmıştır. Katılımcılara 52 sorudan oluşan Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları-2 (SYBD-2) ve sosyodemografik özellikleri belirleyen Katılımcı Değerlendirme Formu uygulanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 28.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study through assuming that, the physicians in family medicine, public health, internal medicine, cardiology disciplines and nutrition and dietetics undergraduate students develop awareness related to healthy lifestyle changes during their education, we aimed to show their own attitudes about healthy lifestyle behaviors. Methods: The study was conducted between February 2023 and October 2023 as a descriptive and cross-sectional study. The population of the study consists of a total of 550 individuals, including 356 resident physicians in their first and final years of specialization training working in the Departments of Family Medicine, Public Health, Internal Medicine, and Cardiology at Marmara University Pendik Training and Research Hospital, and 194 first year and fourth year undergraduate students in the Department of Nutrition and Dietetics at Marmara University Faculty of Health Sciences. The sample size representing the population was calculated as a minimum of 227 individuals with a confidence level of 95% and a margin of error of 5%, assuming a frequency of 50% healthy behavior development. A total of 304 individuals who met the inclusion criteria were reached, consisting of 148 residents and 156 students. Each clinic included in the study was considered a cluster, and residents were selected using the cluster sampling method. For students, with the necessary permission obtained from the relevant faculty, the electronic scale was applied in the classroom setting before class hours. Participants were administered the Health Promoting Lifestyle Profile-2 (HPLP-2) scale, consisting of 52 questions, and the Participant Assessment Form determining sociodemographic characteristics. IBM SPSS Statistics 28.0 was used for statistical analysis and calculations. A significance level of p < 0.05 was accepted in the evaluation of the results. Results: The mean age of the 156 participating students and 148 physicians in the study is 24.4±4.5. The total score average of the HPLP-2 was calculated as 125.91±20.6. Among the sub-dimensions, the highest score is interpersonal relationships (2.80±0.52), while the lowest score is for physical activity (2.05±0.58).