Sosyal bilgiler eğitimi alanında yapılmış lisansüstü tezlerin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Analyzing postgraduate theses in the field of social studies education from different variables perspectives
  1. Tez No: 903223
  2. Yazar: EMREHAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR KARABOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma ülkemizde sosyal bilgiler eğitimi alanında yükseköğrenim düzeyinde gerçekleştirilmiş lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) tezlerin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, 2023 yılı içerisinde gerçekleştirilen ve erişime açık olan yüksek lisans ve doktora tezleri, üniversite, konu, yöntem, veri toplama aracı, veri analizi tekniği, örneklem ve örneklem türü açısından incelenmektedir. Araştırmanın verilerini Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) internet üzerinden Tez Dokümantasyon merkezinden yüksek lisans ve doktora tezleri“Sosyal Bilgiler”anahtar kelimeleri taranarak elde edilmiştir. Nitel, betimsel bir literatür taraması olan bu araştırma veri toplama yöntemi olarak doküman incelemesine başvurulmuştur. 213 lisansüstü tez üzerinden verilerin toplanması için araştırmacı tarafından oluşturulan bir tez inceleme formu oluşturulmuştur. Toplanan veriler içerik analizi yoluyla analiz edilmiş ve oluşturulan her bir kategori için yüzde ve frekans hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Araştırmada sosyal bilgiler alanında araştırma eğilimlerinin tespit edilerek sonrasında gerçekleştirilecek çalışmalara yol göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine postgraduate (master's and doctoral) theses conducted in the field of social studies education at the higher education level in our country. In line with this goal, postgraduate theses completed in 2023 and publicly available are being examined in terms of university, subject, methodology, data collection tool, data analysis technique, sample, and sample type. The data for the research were obtained by searching for master's and doctoral theses with the keywords“Social Studies”on the Thesis Documentation Center of the Higher Education Board's (YÖK) website. This research, which is a qualitative, descriptive literature review, utilized document analysis as the data collection method. A thesis review form was created by the researcher to collect data from 213 postgraduate theses. The collected data were analyzed through content analysis, and percentage and frequency calculations were performed for each category created. The aim of the research is to identify research trends in the field of social studies and provide guidance for future studies.