Badminton sporcularına göre antrenör davranışlarının incelenmesi
Investigation of coach behaviors according to badminton athletes
- Tez No: 903224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT ERDUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, badminton sporcularının bakış açısından antrenör davranışlarını çok boyutlu bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamıştır. Marmara bölgesindeki amatör ve profesyonel düzeylerdeki 300 badminton sporcusu, antrenörlerin davranışlarını Sporcular için Antrenör Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği (SADDÖ) aracılığıyla değerlendirmiştir. Kesitsel tarama modelinin benimsendiği çalışmada, katılımcılar rastgele örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir.SADDÖ, antrenörlerin fiziksel antrenman ve planlama, teknik beceri öğretimi, zihinsel hazırlık, hedef belirleme, yarışma stratejisi belirleme, olumlu ve olumsuz davranışlar gibi yedi temel boyuttaki tutum ve davranışlarını ölçmektedir. İstatistiksel analizler, sporcuların cinsiyetleri, yaşları ve çalışma durumları ile antrenör davranışı algıları arasında bazı boyutlarda anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, erkek sporcuların antrenman ve kondisyon, zihinsel hazırlık, hedef belirleme ve olumlu antrenör davranışları boyutlarında kadın sporculara kıyasla antrenörlerinin davranışlarını daha olumlu algıladıklarını göstermiştir. Yaş grupları karşılaştırıldığında ise 18 yaş ve üzeri sporcuların, hedef belirleme ve olumlu antrenör davranışları boyutlarında diğer gruplara göre antrenörlerini daha olumlu değerlendirdikleri görülmüştür. Ayrıca çalışan sporcuların, antrenman ve kondisyon boyutunda antrenörlerinin davranışlarını çalışmayanlara göre daha olumlu buldukları tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, badminton antrenörlerinin davranışlarının sporculara olumlu yansımalarının yanı sıra bazı iyileştirme alanlarına da işaret etmektedir. Çalışma, antrenörlerin özellikle fiziksel antrenman ve planlama, zihinsel hazırlık, hedef belirleme ve olumlu davranışlar konularında daha etkili olmalarının sporcu algılarını olumlu yönde etkileyebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, antrenörlerin cinsiyete, yaşa ve sporcuların durumlarına duyarlı bir yaklaşım sergilemeleri de önem arz etmektedir. Gelecekte antrenör eğitim programlarının bu bulguları dikkate alarak tasarlanması ve antrenörlerin belirli yetkinliklerinin güçlendirilmesi, sporcu memnuniyetini ve performansını artırmada katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine coaches' behaviors from the perspective of badminton players using a multidimensional approach. 300 amateur and professional badminton players from the Marmara region evaluated their coaches' behaviors through the Coaching Behavior Scale for Sport (CBS-S). In the study, which adopted a cross-sectional survey model, participants were determined by random sampling method. The CBS-S measures coaches' attitudes and behaviors in seven main dimensions such as physical training and planning, technical skill instruction, mental preparation, goal setting, competition strategy determination, positive and negative behaviors. Statistical analyses revealed significant differences in some dimensions between players' perceptions of coach behavior and their gender, age, and employment status. The findings showed that male players perceived their coaches' behaviors more positively than female players in the dimensions of training and conditioning, mental preparation, goal setting, and positive coach behavior. When age groups were compared, players aged 18 and above evaluated their coaches more positively in the dimensions of goal setting and positive coach behavior compared to other groups. Additionally, employed players found their coaches' behaviors more positive in the training and conditioning dimension compared to unemployed players. In conclusion, this study points to both positive reflections of badminton coaches' behaviors on players and some areas for improvement. The study showed that coaches being more effective in physical training and planning, mental preparation, goal setting, and positive behaviors could positively influence players' perceptions. However, it is also important for coaches to adopt a sensitive approach to gender, age, and players' situations. In the future, designing coach education programs considering these findings and strengthening coaches' specific competencies could contribute to increasing player satisfaction and performance.