Demans tanısı almış 45 yaş üstü bireylerde diyetin toplam antioksidan kapasitesinin yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between the total antioxidant capacity of the diet and the quality of life in individuals over 45 years of age diagnosed with dementia
- Tez No: 903246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKİN ÖZYILMAZ KIRCALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Nörodejeneratif hastalıklar arasında en yaygın görülen demans hastalığı gittikçe artan bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Demansın oluşumunda önemli rol üstlenen oksidatif stresin merkezi sinir sistemindeki etkilerini azaltmak için antioksidanların kullanımı dikkat çekmektedir. Bu çalışmada demans tanısı alan ve demans tanısı almayan 45 yaş üstü bireylerde diyetin toplam antioksidan kapasitesi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek, beslenme durumunu ve diyet kalitesini değerlendirmek amaçlanmaktadır. Çalışmanın örneklemi 45 yaş üstü demans tanısı alan 51 birey ve demans tanısı almayan 51 birey olmak üzere toplam 102 bireyden oluşmaktadır. Araştırma verileri Anket Formu, Besin Tüketim Sıklığı, SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği, 24 saatlik Fiziksel Aktivite Saptama Formu, Nutrisyonel Risk Skoru 2002 ve ile toplanmıştır. Diyetin toplam antioksidan kapasitesinin (DTAK) değerlendirilmesinde FRAP skorları ve diyet kalitesinin değerlendirilmesinde SYİ-2020 kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda demans grubu ve kontrol grubu arasında diyetin toplam antioksidan kapasitesi için anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,01).
Özet (Çeviri)
Dementia, the most common neurodegenerative disease, has become an increasing health problem. The use of antioxidants to reduce the effects of oxidative stress on the central nervous system, which plays an important role in the formation of dementia, attracts attention. This study aims to evaluate the relationship between the total antioxidant capacity of the diet and quality of life in individuals over the age of 45 with and without a diagnosis of dementia, to evaluate the nutritional status and the quality of the diet. The study sample consists of a total of 102 individuals, 51 individuals over the age of 45 who were diagnosed with dementia and 51 individuals who were not diagnosed with dementia. Research data were collected using the Survey Form, Food Frequency Questionnaire, SF-12 Quality of Life Scale, 24-hour Physical Activity Determination Form, and Nutritional Risk Score 2002. FRAP scores were used to evaluate the total antioxidant capacity (DTAC) of the diet and HEI-2020 was used to evaluate the diet quality. As a result of this study, a significant difference was found between the dementia group and the control group for the total antioxidant capacity of the diet (p0,01).