Erken çocukluk eğitimi paydaşlarının sosyal-duygusal iyi oluşa ve duygu koçluğu yaklaşımına ilişkin farkındalıkları: Bir ihtiyaç analizi çalışması
Awareness of early childhood education stakeholders on social-emotional well-being and emotion coaching approach: A Needs analysis study
  1. Tez No: 903245
  2. Yazar: ŞULE ERPAK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmada erken çocukluk eğitimi paydaşlarının sosyal duygusal iyi oluş ve duygu koçluğu yaklaşımına ilişkin farkındalıklarını ve gereksinimlerini belirlemeye yönelik ihtiyaç analizi yapılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; 2022-2023 eğitim öğretim yılında, (Kalkınma Bakanlığı, 2013) istatistiki bölge birimleri sınıflamasında yer alan 12 bölgede (Ankara, İstanbul, Şanlıurfa, Van, Tunceli, Muş, Nevşehir, Karabük, Antalya, İzmir, Balıkesir, Denizli, Mersin Sivas, Muş, Erzurum, Konya, Kayseri, Bolu, Ordu, Iğdır, Erzincan. Trabzon) resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan 21 okul öncesi öğretmeni, 27 okul müdürü/idari personel, 26 diğer personel ve 19 okul öncesi dönemde çocuğu olan veliden oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak; odak grup görüşmelerine katılacak kişileri belirlemek için“Gönüllü Paydaş Belirleme Formu”, çalışma grubunun duygu koçluğu, sosyal duygusal iyi oluşun alt boyutları olan; duygu düzenleme, öz düzenleme, psikolojik sağlamlık ve sosyal duygusal uyuma yönelik görüşlerini elde edebilmek amacıyla yapılan görüşmelerde de“Yarı Yapılandırılmış Odak Grup Görüşme Formu”kullanılmıştır. Odak grup görüşmeleri 13-24 Mart 2023 tarihleri arasında her paydaş grubu ile ayrı ayrı olmak üzere toplam 12 çevrimiçi oturumda gerçekleştirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde ise içerik analizinden faydalanılmıştır. Araştırmada; odak grup görüşmelerinden elde edilen duygu koçluğu yaklaşımı ve sosyal duygusal iyi oluşun alt boyutlarına (duygu düzenleme, öz düzenleme, psikolojik sağlamlık ve sosyal duygusal uyum) ilişkin bulgular derinlemesine incelenmiş, katılımcıların genel olarak söz konusu olan duygu koçluğu yaklaşımı ve sosyal duygusal iyi oluşun alt boyutlarını tanımlamada zorluklar yaşadığı, yeterli bilgi ve donanıma sahip olmadıkları ve duygu koçluğu ile sosyal duygusal iyi oluşun boyutlarının yaşamdaki ve ilişki süreçlerindeki önemine ilişkin farkındalıklarının geliştirilmesine ihtiyaç olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to conduct a needs analysis to determine the awareness and needs of early childhood education stakeholders regarding social emotional well-being and emotional coaching approach. For this purpose, a case study from qualitative research methods was used. The study group of the research consisted of public and private pre-school education stakeholders in 12 regions (Ankara, İstanbul, Şanlıurfa, Van, Tunceli, Muş, Nevşehir, Karabük, Antalya, İzmir, Balıkesir, Denizli, Mersin Sivas, Muş, Erzurum, Konya, Kayseri, Bolu, Ordu, Iğdır, Erzincan. Trabzon), 21 preschool teachers, 27 school principals, administrative staff, 26 other staff and 19 parents of preschool children working in public and private preschool education institutions. As data collection tools;“Volunteer Stakeholder Identification Form”was used to determine the people who would participate in the focus group interviews, and“Semi-structured Focus Group Interview Form”was used in the interviews conducted to obtain the views of the study group on emotion coaching, emotion regulation, self-regulation, psychological resilience and social emotional adjustment, which are sub-dimensions of social emotional well-being. Focus group interviews were conducted in a total of 12 online sessions with each stakeholder group between March 13-24, 2023. Content analysis was used to analyze the data. In the study, the findings regarding the emotion coaching approach and the sub-dimensions of social emotional well-being (emotion regulation, self-regulation, psychological resilience and social emotional adjustment) obtained from the focus group interviews were analyzed in depth, and it was concluded that the participants generally had difficulties in defining the emotion coaching approach and the sub-dimensions of social emotional well-being, did not have sufficient knowledge and equipment, and that there was a need to improve their awareness of the importance of emotion coaching and social emotional well-being dimensions in life and relationship processes.