ESP-MESH ağı kullanarak telegram üzerinden uzaktan kontrollü ev sistemleri
Remote controlled home system via telegram using ESP-MESH network
  1. Tez No: 903250
  2. Yazar: MEHTAP GÜVENİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN UMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde ESP-Mesh ağı kullanarak Telegram üzerinde uzaktan bir evin aydınlatma kontrol sistemi, priz enerji yönetim sistemi ve yangın uyarı sistemi uygulamalarının yapılmasını önerir. Telegram botunun hızlı ve ücretsiz sunucu özelliği kullanarak istenilen kontroller yapılır. Telegram botu üzerinden gönderilen komut ana sunucuya gönderilir. Çalışmamıza göre düzenlenen ESP-Mesh ağı ile kanallar ana sunucudan gelen komuta göre istenilen fonksiyonu gerçekleştirir. İşlem tamamlanınca da tekrar kanallardan ana sunucuya oradan da Telegrama bildirim mesajı olarak dönüt yapılır. Böylece ESP-Mesh ağı ile Telegram üzerinden kontrol sistemi sağlanır ve bu sistem ile istenilen mesafeden erişilebilirlik sağlanır. Bu tez ile uzaktan bir evin kontrollü sağlanarak enerji verimliği, güvenli ortam ve az enerji kullanımı ile tasarruf elde edilir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes the development of a remote home lighting control system, plug energy management system, and fire alert system using the ESP-Mesh network. The controls are managed via Telegram bot, which utilizes fast and free server features. Commands sent through the Telegram bot are forwarded to the main server. According to our study, the ESP-Mesh network, organized accordingly, executes the desired function based on the command received from the main server. Once the process is completed, the channels report back to the main server, which in turn sends notification messages to Telegram. Thus, a control system over Telegram is established using the ESP-Mesh network, allowing for access from any distance. This thesis ensures controlled remote management of the home, leading to energy efficiency, a safe environment, and savings through reduced energy consumption.