Performance of beamforming with signal space diversity over rician fading channels
Hüzme oluşturma tekniğinin işaret uzayı çeşitlemesi kullanılarak rıcıan sönümlemeli kanallar üzerinde başarımı
  1. Tez No: 903282
  2. Yazar: HİLAL USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, sıfır zorlamalı hüzme oluşturma tekniği (ZFBF) ve işaret uzayı çeşitlemesi (SSD) Rician sönümlemeli kanallar üzerinde MIMO sistemlerinde incelenmiştir. MIMO sistemleri, fiziksel katmanda devam eden 5G sistemleri için oldukça önemlidir. MIMO sistemlerinde verici tarafında ve alıcı tarafında birden fazla anten bulunmaktadır. MIMO sistemleri, spektral verimliliği artırmak ve iletişim güvenilirliğini güçlendirmek için kullanılabilir. Ayrıca, özellikle büyük sayıda anten içeren, genellikle dev MIMO olarak adlandırılan bu teknoloji, 5G'den 6G'ye geçişte kritik bir rol oynaması beklenmektedir. Rician sönümleme (Ricean sönümleme), kablosuz iletişim sistemlerinde yaygın olarak kullanılan pratik bir rastgele kanal modelidir. Rician sönümlemesinde, bir doğrudan görüş (LOS) yayılma yolunun yanı sıra, verici ile alıcı arasında birden fazla LOS dışı yayılma yolu da vardır. Bu tezde 2 × 2, 3 × 3, 4 × 6 ve 5 × 9 MIMO sistemleri incelenmiş olup, kanal durumu bilgisi yalnızca alıcı tarafında mevcut olarak kabul edilmiştir. Ayrıca, spektral verimliliği artırmak için alıcıda sıfır zorlamalı hüzme oluşturma (ZFBF) tekniği ve sistem güvenilirliğini artırmak için işaret uzayı çeşitlemesi (SSD) kullanılmaktadır. Tezin orijinal katkısı, sıfıra zorlamalı hüzme oluşturma tekniğini sinyal uzayı çeşitliliği ile kullanarak Rician sönümlemeli kanallar üzerinde sistem güvenilirliğini önemli ek maliyetler veya ekstra karmaşıklık olmadan artırmaktır. SSD iki adımda uygulanabilir. İlk olarak, modüle edilmiş sembollerin elde edildiği işaret diyagramına uygun bir döndürme uygulanır. İkinci olarak, bileşen serpiştirme adımı uygulanır. Bu tezde, ZFBF sistemlerinde Rician sönümleme kanalları üzerinde SSD kullanılarak dikkate değer bir bit hata oranı (BER) performansı gözlemlenmiştir. Bu avantaj, iletim gücü tüketiminde tasarruf sağlamak açısından kolaylıkla sonuçlanabilir. Sistem modeli açıklanmış ve Rician sönümleme kanalları üzerinde SSD ile ZFBF sistemlerinde bazı sayısal sonuçlar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, zero-forcing beamforming technique (ZFBF) is examined with signal space diversity (SSD) over Rician fading channels in MIMO systems. MIMO systems are so important for the ongoing 5G systems at physical layer. In MIMO systems, there are numerous antennas at the transmitter side. Besides that, there are various antennas at the receiver side. MIMO systems may be used for enhancing spectral efficiency and augmenting communication reliability. Moreover, this technology, particularly in the form of a good deal of antennas, commonly mentioned to as massive MIMO, is expected to be crucial in the transition from 5G to 6G. Rician fading (Ricean fading), is an extensively used practical random channel model in wireless communication systems. In Rician fading, besides a line-of-sight (LOS) propagation path, between the transmitter antennas and the receiver antennas, there are also multiple non-LOS propagation paths. 2 × 2, 3 × 3, 4 × 6 and 5 × 9 MIMO systems are investigated in this thesis and it is supposed that only the receiver side has a channel state information. Also, zero-forcing beamforming (ZFBF) technique is employed at the receiver for enhancing the spectral efficiency and signal space diversity (SSD) is utilized for boosting the system reliability. The original contribution of the thesis is by using zero forcing beamforming technique with signal space diversity over Rician fading channels enhance the system reliability no additional important costs or extra complexity. SSD can be implemented in two steps. Firstly, the signal constellation from that the modulated symbols are obtained by utilizing a proper rotation. Secondly, component interleaving step is employed. In this research, a notable bit error rate (BER) performance have been observed with using SSD into ZFBF systems over Rician fading channels. This advantage can easily result in savings in the context of transmit power consumption. The system model is explained and some numerical results are shown in ZFBF systems with SSD over Rician fading channels.