Çalışan kadınların örgütsel adalet ve toplumsal cinsiyet eşitliği algıları arasındaki ilişki: Bir Araştırma
The relationship between working women's perceptions of organizational justice and gender equality: A Research
  1. Tez No: 903283
  2. Yazar: ELİF DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, çalışan kadınların örgütsel adalet ve toplumsal cinsiyet eşitliği algıları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmada, İstanbul'da çeşitli sektörlerde çalışan 300 kadın katılımcıdan veri toplanmıştır. Verilerin analizi sonucunda, örgütsel adalet algısı ile toplumsal cinsiyet eşitliği algısı arasında pozitif ve yüksek düzeyde bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın bulguları, örgütsel adaletin, toplumsal cinsiyet eşitliği algısını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bu sonuçlar, örgütlerde adaletli uygulamaların cinsiyet eşitliği algısına katkı sağlayabileceğini ve bu durumun çalışanların motivasyonunu, iş tatminini ve örgütsel bağlılıklarını artırabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationships between working women's perceptions of organizational justice and gender equality were examined. In the study, data were collected from 300 female participants working in various sectors in Istanbul. As a result of the analysis of the data, it was determined that there was a positive and high level correlation between the perception of organizational justice and the perception of gender equality. The findings of the study show that organizational justice positively affects the perception of gender equality. These results suggest that fair practices in organizations can contribute to the perception of gender equality and this can increase employees' motivation, job satisfaction and organizational commitment.