Uluslararası ekonomik yaptırımların Suriye rejiminin davranışları üzerindeki etkisi: 2011-2021 dönemindeki Abd ekonomik yaptırımları örneği
The impact of international economic sanctions on the behavior of The Syrian regime: The Example of us economic sanctions in the period 2011-2021
- Tez No: 903293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAT MAHAMAT OUMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Arap Baharı devrimleri 2010'da patlak verdi. 2011 yılında alanı Suriye'ye kadar genişledi. Mart 2011'de Suriye'de reform talebiyle protestolar başladı ve Suriye rejiminin devrilmesini talep eden halk taleplerinin hızı hızla arttı. Rejim, bu talepleri baskı ve şiddetle karşıladı. Şiddet içeren davranışlarını hızla artıran rejim, Suriye şehirlerine saldırmak için ordu güçlerini kullanmaya başladı. Bölge ülkeleri, Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri, rejimin davranışlarına ilişkin hızla farklı tutumlar ortaya koydu. Bazıları, bunu bir iç mesele olarak değerlendirip, Suriye rejiminin“Suriye devletinin”bekasına yönelik bir tehditle karşı karşıya olduğunu düşünerek rejimin sivillere karşı şiddet uygulama kararlarını destekledi. Bu arada, aralarında Amerika'nın da bulunduğu birçok ülke, Suriye rejiminin insan haklarını ihlal etmesi nedeniyle yaptırım uygulamak için harekete geçti. ABD'nin Suriye rejimine yönelik ekonomik yaptırımlarının uygulanması 2011 yılında başladı ve bugüne kadar devam etmektedir. Suriye rejimine karşı uygulanan yaptırımlar, yaptırımları uygulayan ülkelere göre farklılık göstermekte ve ülkelerin saikleri de değişiklik göstermektedir. Yaptırımlar, rejimin davranışlarını kısıtlamayı amaçlamış ve çoğunlukla ekonomik yaptırımlar olmuştur. Ancak bu yaptırımların rejimin davranışları üzerindeki gerçek etkisi belirsizliğini korumaktadır; çünkü rejim, şiddet içeren güvenlik davranışlarını sürdürmüştür. Yukarıdakiler, bizi ekonomik yaptırımlar kavramını ve ekonomik yaptırımların siyasi sistemlerin davranışları üzerindeki gerçek etkisini öğrenmek için yaptırımlar kavramını araştırmaya sevk etmektedir. Bu tez, Amerika'nın Suriye rejimine karşı uyguladığı ekonomik yaptırım modelini inceleyerek bu noktalara cevap vermeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Arab Spring revolutions began in 2010 and spread to Syria in 2011. Protests demanding reform erupted in Syria in March 2011, and the momentum for the overthrow of the Syrian regime grew rapidly. In response, the regime resorted to oppression and violence, swiftly adopting a militarized approach and deploying armed forces to suppress dissent in Syrian cities. Regional countries, as well as European nations and the United States, quickly developed differing stances on the regime's actions. Some supported the regime's use of violence against civilians, viewing it as an internal matter and a necessary response to perceived threats against the survival of the Syria as a state. Conversely, many countries, including the United States, took measures to impose sanctions on the Syrian regime due to its human rights violations. This situation necessitates an exploration of the concept of economic sanctions and their real impact on the behavior of political systems. This thesis aims to address these issues by examining the model of economic sanctions imposed by the United States on the Syrian regime.