Futbolda devre arası farklı yeniden ısınma protokollerinin sürat, dikey sıçrama ve çeviklik üzerine etkisi
The effect of different warm-up protocols on speed, verticaljump and agility at halftime in soccer
  1. Tez No: 903292
  2. Yazar: YUNUS EMRE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, devre arasında farklı yeniden ısınma protokollerinin (Dar Alan Oyunu ve Futbola Özgü Lokomotor Hareketler) futbolcularda sürat, dikey sıçrama ve çeviklik performanslarına etkisini incelemektir. Araştırmaya dâhil edilen 61 erkek amatör futbolcu (Yaş: 19,14; Boy: 175,04; Kilo: 70,67) 3 günlük genel uyum sürecine dâhil olmuştur. Genel uyum sürecinden sonra sporcuların ölçümleri alındıktan sonra, yansız atama yöntemiyle Dar Alan Oyunu grubu (DAOG, n:20; Yaş: 19,15±0,98 Boy: 174,2±7,4; Kilo: 70,9±10,59), Futbola Özgü Lokomotor Hareketler grubu (FÖLHG, n:20; Yaş: 19,20±1,05 Boy: 175,9±7,35; Kilo: 69,85±9,35) ve Kontrol grubu (KG, n:21; Yaş: 19,09±1,09; Boy: 175,04±7,51; Kilo: 71,23±10,04) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Sporculara, 1. devre sonrası ve 2. devre öncesi olmak üzere 2 test gerçekleştirilmiştir. İlk olarak standart maç ısınmasından sonra ilk 45 dakika simüle edilmiştir. Simülasyonun ardından 1. devre sonrası ölçümleri uygulandıktan sonra devre arası başlamıştır. Devre arasının ilk 11 dakikası bütün gruplar soyunma odasında geçirmiştir ve ardından Futbola Özgü Lokomotor Hareketler grubu ve Dar Alan Oyunu grubu sahada yeniden ısınma protokollerini gerçekleştirmesinin ardından 2. devre öncesi ölçümleri alınmıştır. Yeniden ısınma yöntemlerinin performans üzerine etkilerinin belirlenmesi için Tekrarlı Ölçümlerde 2 Yönlü ANOVA Testi uygulanmıştır. Ölçümler sonucunda sürat (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of different re-warm-up protocols (Small Sided Games and Football Specific Locomotor Movements) on sprint, vertical jump and agility performances in soccer players at halftime. Sixty-one male amateur soccer players (Age: 19.14; Height: 175.04; Weight: 70.67) were included in the 3-day general adaptation process. After the measurements of the athletes were taken after the general adaptation process, small sided game group (DAOG, n: 20; Age: 19,15±0,98; Height: 174,2±7,4; Weight: 70,9±10,59), Football Specific Locomotor Movements group (FÖLHG, n: 20; Age: 19,20±1,05; Height: 175,9±7,35; Weight: 69,85±9,35) and Control group (CG, n:21; Age: 19,09±1,09; Height: 175,04±7,51; Weight: 71,23±10,04). Two tests were performed to the athletes, one after the first half and one before the second half. First, the first 45 minutes were simulated after the standard match warm-up. After the simulation, after the 1st post-half measurements were applied, halftime started. All groups spent the first 11 minutes of the halftime in the changing room, and then the Football Specific Locomotor Movements group and the Small Sided Game group performed the re-warm-up protocols on the field, after which pre-half 2 measurements were taken. In order to determine the effects of the re-warm-up methods on performance, 2-way ANOVA Test in Repeated Measures was applied. As a result of the measurements, speed (p0,05).