Cinsiyet eşitliğine dayalı STEM eğitiminin kız öğrenciler üzerine etkisi
The effect of gender equal STEM education on female students
  1. Tez No: 903327
  2. Yazar: TUBA AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada fen bilimleri öğretim programına uygun olarak geliştirilen cinsiyet eşitliğine dayalı mühendislik tasarım odaklı STEM etkinliklerinin kız öğrencilerin mühendislik tasarım özyeterliklerine ve mühendislik imajlarına etkisini incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda geliştirilen cinsiyet eşitliğine dayalı STEM etkinlikleri altı kriter çerçevesinde oluşturularak işbirlikçi öğrenme ile yürütülmüştür. Çalışmada araştırma yöntemi olarak özel durum çalışması yöntemi benimsenmiş ve 7. sınıfta öğrenim gören 20 öğrenci ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak mühendislik özyeterlik ölçeği, mühendis çiz testi, araştırmacı günlüğü ile etkinlik sonu değerlendirme formları kullanılmıştır. Uygulamada elde edilen nicel veriler Jamovi (2.2.2) paket programı ile; nitel veriler ise içerik analizi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda cinsiyet eşitliğine dayalı STEM etkinlikleri hem kız hem de erkek öğrencilerin mühendislik tasarım özyeterliklerini artırmıştır. Cinsiyet bağlamında kız öğrencilerin mühendislik tasarım özyeterliklerinde erkeklere oranla daha fazla artış olmuştur. Ayrıca kız ve erkek öğrencilerdeki mühendislik imajı olumlu olarak gelişmiş ve öğrencilerin mühendislik bilgileri artmıştır. Fakat erkeklerin mühendislik cinsiyet algısında mühendisliğin erkeksi olduğu görüşü devam ederken kızlarda kadınlarında mühendis olabileceği algısı gelişmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda kız ve erkek öğrencilerdeki mühendislik tasarım özyeterliğin ve mühendislik imajının gelişmesi için fen bilimleri dersinde cinsiyet eşitliğine dayalı STEM etkinliklerinin uygulanması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of gender-equal engineering design- focused STEM activities developed in accordance with the science curriculum on female students' engineering design self-efficacy and engineering image. For this purpose, gender-equal STEM activities were developed within the framework of six criteria and carried out with collaborative learning. The special case study method was adopted as the research method in the study and was carried out with 20 students studying in the 7th grade. Engineering Self-Efficacy Scale, Engineer Draw Test, researcher's diary and end-of-activity evaluation forms were used as data collection tools. Quantitative data obtained in the application were analyzed with Jamovi (2.2.2) package program; qualitative data were analyzed with content analysis. According to the findings, gender-equal STEM activities increased the engineering design self-efficacy of both girls and boys. In terms of gender, there was a greater increase in the engineering design self-efficacy of girls than boys. In addition, the engineering image of girls and boys has developed positively and students' engineering knowledge has increased. However, while the perception that engineering is masculine continues in men's gender perception of engineering, the perception that women can also be engineers has developed in girls. In line with these results, it is recommended that gender-equal STEM activities be implemented in science courses in order to develop the engineering design self-efficacy and engineering image of girls and boys.