Toplu iş uyuşmazlıklarında tahkim
Arbitration in collective labor disputes
- Tez No: 903331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İş Hukuku alanında toplu iş uyuşmazlığı çıkması halinde taraflar grev ve lokavta en son çare olarak başvurabilmektedirler. Tarafların arasında söz konusu olan bir uyuşmazlığın çözüme kavuşturulması sürecinde, grev ve lokavta müracaat etmeden evvel arabuluculuk, özel yahut zorunlu tahkim yoluna gidebilmeleri mümkündür. uyuşmazlığın bu yöntemlerden birisi olan hakem vasıtasıyla çözüme kavuşturulması, yani tahkime başvurulması, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nda zorunlu ve ihtiyari tahkim şeklinde mümkün olmaktadır. zorunlu tahkim, Yüksek Hakem Kurulu'na müracaat şeklinde de tanımlanmaktadır. ihtiyari tahkim ise özel hakem başvurusu şeklinde ifade edilmektedir. Kanunda, özel hakem yoluna gidilmesinde bir zorunluluk görülmemekte, bu yola yalnızca taraflarca istenmesi halinde başvuruda bulunulabilmektedir. Zorunlu tahkime, genel olarak grev ve lokavta gidilemeyen durumlarda gidilmekte ve bu durumlarda uyuşmazlığın çözümlenmesi adına tahkim kurumuna başvuruda bulunmak zorunlu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the case of a collective labor dispute in the field of labor law, the parties can resort to lockout and strike as a last resort. In the process of resolving a dispute between the parties, it is possible for them to resort to mediation, private of compulsory arbitration before resorting to lockout and strike. The resolution of the dispute by means of an arbitrator, which is one of these methots, in other words, the application to arbitration, is possible in the form of compulsory and optional arbitration in the Law on Trade Unions and Collective Bargaining Agreement no. 6356. mandatory are bit ration is also defined as an application to the Supreme Board of Arbitration. Optional arbitration is expressed as an application for a special arbitrator. The law does not envisage an obligation to resort to a special arbitration remedy, and this remedy can only be applied if equested by the parties. Compulsory arbitration is generally resorted to in cases where lockout and strike cannot be held, and in these cases, it is obligatory to apply to the arbitration institution for the resolution of the dispute.