Marmara Denizi'nde müsilaj sonrası su, balık ve yüzey sedimentlerinde metal birikimlerinin incelenmesi
Investigation of metal deposits in water, fish and surface sediments after mucilage in the Sea of Marmara
  1. Tez No: 903358
  2. Yazar: BERNA BORA DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. NURAY ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Marmara Denizi'nde 2021 yılında yaşanan müsilaj sonrası su, balık ve yüzey sedimentlerinde metal birikimlerinin seviyelerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Müsilaj olayı, denizin ekosistemini ve su kalitesini önemli ölçüde etkilemiş olup özellikle balıkçılık faaliyetlerini ve deniz yaşamını tehdit etmektedir. Araştırma kapsamında Marmara Denizi'nden alınan su, balık ve sediment örneklerinde başta kurşun (Pb), çinko (Zn) ve bakır (Cu) olmak üzere metallerin konsantrasyonları incelenmiştir. Örnekleme çalışmaları belirlenen istasyonlarda gerçekleştirilmiş, analizler ise İndüktif Eşleşmiş Plazma Atomik Emisyon Spektroskopisinde (ICP-OES) yapılmıştır. Sonuçlar müsilaj sonrası dönemde toplanan örneklerde su ve sedimentlerde belirli metallerin yüksek konsantrasyonlarda olduğunu göstermiştir. 2022 balık dokularında 2019 yılının balıklarına göre bazı metallerde düşüş bulunmaktadır. Bu durum, metallerin büyük oranda sedimentlerde birikim yaptığını ve bu birikimin balıklar yoluyla besin zincirine geçme potansiyelini ortaya koymaktadır. Çalışma, Marmara Denizi'nin mevcut durumu hakkında bilgi sunmakta ve metal birikimlerinin ekosistem üzerindeki olası etkilerini değerlendirmektedir. Bulgular deniz kirliliği ile mücadelede etkin önlemlerin alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the accumulation of metals in water, fish and surface sediments of the Sea of Marmara following the 2021 mucilage event. The mucilage phenomenon significantly impacted the marine ecosystem and water quality posing a threat to both fisheries and marine life. In this research, samples of water, fish and sediments were collected from selected stations in the Sea of Marmara and the concentrations of heavy metals including lead (Pb), zinc (Zn) and copper (Cu) were analyzed using Inductively Coupled Plasma Atomic Emission Spectroscopy (ICP-OES). The results indicated that certain metals had high concentrations in water and sediments from samples collected after the mucilage event. In fishes from 2022, some metals showed a decrease compared to the fish from 2019. These findings suggest that metals predominantly accumulate in sediments and may enter the food chain through fish. This study provides insights into the current state of the Sea of Marmara and assesses the potential ecological impacts of metal accumulation. The findings underline the necessity of implementing effective measures to combat marine pollution.