Finansal bilgilerin ilgililiği ilişkisi ile muhasebe bilgi sistemleri arasındaki ilişki
The relationship between the relevance of financial information and accounting information systems
  1. Tez No: 903376
  2. Yazar: MOHAMMED GHADHBAN MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTINBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amaçları, Irak ticari bankalarında muhasebe bilgi sistemlerinin kullanımının gerçekliğini açıklamak ve belirlemek, bu kullanımın uluslararası muhasebe standartlarına göre finansal bilgi açısından etkisini ölçmektir. Araştırmanın hedef kitlesini, araştırmacıya yanıt veren Irak ticari bankalarının hesap ve bütçe departmanlarında çalışan tüm mali kişiler oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi, çalışma evreninden rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Anket tüm örneklem üyelerine dağıtılmış ve 220 anket toplanmıştır. Çalışmaya toplam 220 kişi katılmış olup bunların 163'ü (%74.1) erkek, 57'si (%25.9) ise kadındı. Katılımcıların çalıştıkları bankanın muhasebe bilgi sistemine yönelik algılarını belirlemek için kullanılan ankete verilen yanıtlar analiz edildiğinde en yüksek ortalama puanı 4.11±0.44 puan ile veri, en düşük ortalama puanı ise 3.47±0.35 puan ile prosedürler ve talimatlar boyutundan elde ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study are to explain and determine the reality of the use of accounting information systems in Iraqi commercial banks and to measure the impact of this use in terms of financial information according to international accounting standards. The target population of the study consists of all financial persons working in the accounts and budget departments of Iraqi commercial banks who responded to the researcher. The sample of the study was determined by random sampling method from the study population. The questionnaire was distributed to all sample members and 220 questionnaires were collected. A total of 220 people participated in the study, of which 163 (74.1%) were male and 57 (25.9%) were female. When the responses to the questionnaire used to determine the perceptions of the participants towards the accounting information system of the bank they work for were analysed, it was seen that the highest average score was obtained from the data dimension with 4.11±0.44 points and the lowest average score was obtained from the procedures and instructions dimension with 3.47±0.35 points.