Yetişkin bireylerde duygusal tepkisellik düzeyinin iş yaşamı ve romantik ilişkiler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of emotional reactivity level on work life and romantic relationships in adult individuals
  1. Tez No: 903377
  2. Yazar: SEREN NAKHAVALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN NEDİM BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada; yetişkin bireylerde, duygusal tepkisellik düzeyinin iş yaşamı ve romantik ilişkiler ile arasındaki ilişki ve bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşmaları incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 427 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla; Demografik Bilgi Formu, Duygusal Tepkisellik Ölçeği, İlişki Doyum Ölçeği ve İş Tatmini Ölçeği kullanılmış olup, araştırma modeli olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 24.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde normal dağılım gözlendiği için Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve yordayıcılık analizi için Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Çoklu gruplar arasındaki farkın hangi grup veya gruplar arsında olduğunu tespit etmek için Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde, duygusal tepkisellik, iş yaşamı ve romantik ilişkiler arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşmaları incelenmiştir. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; The relationship between the level of emotional reactivity and business life and romantic relationships in adult individuals and the differences of these variables according to demographic characteristics were examined. The sample of the research consists of 427 adult individuals. In order to collect data in the research; Demographic Information Form, Emotional Reactivity Scale, Relationship Satisfaction Scale and Job Satisfaction Scale were used, and the relational survey model was used as the research model. The data obtained from the participants were analyzed with the SPSS 24.0 statistical program. Since normal distribution was observed in the analysis of the data, Independent Sample T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis and Simple Linear Regression Analysis were used for predictive analysis. Scheffe test was used to determine which group or groups had the difference between multiple groups. When the findings of the research were examined, it was seen that there was no significant relationship between emotional reactivity, work life and romantic relationships. Differences of variables according to demographic characteristics were examined. The findings were discussed within the framework of the literature and some suggestions were presented.