Firma özellikleri, ihracat performansı, çıkış niyeti ve çıkış stratejileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Konya'da imalat sektörüne yönelik bir araştırma
Investigation of the relationships between firm characteristics, export performance, exit intention and exit strategies: A research on manufacturing sector in Konya
  1. Tez No: 903379
  2. Yazar: MUHAMMET MUSTAFA AKKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Uluslararası ticaretin temel aktörleri arasında yer alan girişimciler, fırsatlardan yararlanmak, bağımsızlık elde etmek ve istihdam oluşturmak da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle girişimci olmakta ve firmalarını işletmektedir. Girişimciliğe giriş konusunda insanları teşvik eden söz konusu nedenler göz önüne alındığında, girişimcilikten çıkış konusunda da benzer sebeplerin olabileceği varsayılabilir. Firma ile olan sahiplik bağlarının kesilmesi ve girişimci tarafından firma içindeki yönetim işlevinin sona erdirilmesi olarak ifade edilen girişimci çıkışı anlamak, girişimcilik sürecinin önemli bir bileşeni olarak kabul edilmektedir. Çünkü girişimci çıkış sadece girişimciyi değil, firmayı, endüstriyi ve ekonomiyi de önemli ölçüde etkilemektedir. Söz konusu etkilerin şiddetini ise büyük oranda girişimcilerin almış olduğu kararlar belirlemektedir. İlgili noktadan hareketle bu çalışmada, Konya'da imalat sektöründe faaliyet gösteren firma kurucu ve ortaklarının, çıkış niyetlerini ve çıkış stratejisi uygulama kararlarını etkileyen faktörleri incelemek amaçlanmaktadır. Çalışmanın amacı kapsamında oluşturulan model ve hipotezler, 210 katılımcıdan elde edilen veriler kullanılarak test edilmiştir. İlgili hipotezlerin test edilmesinde korelasyon analizi ve T-Testi uygulanmıştır. Sonuçlar, girişimcilerin çıkış niyetleri ve çıkış stratejisi uygulama kararlarının, girişimcilerin ve firmaların kendine has özelliklerine ek olarak, ihracat performansından da etkilendiğini göstermektedir. Çalışma, girişimcilerin tamamının en az bir kez deneyimleyeceği bu olguya odaklanarak, girişimcilere ve politika yapıcılara bir yol haritası sunmakta ve literatüre önemli katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurs, who are among the main actors in international trade, enter into entrepreneurship and operate their firms for a variety of reasons, including capitalizing on opportunities, achieving independence, and creating employment. Considering these reasons that encourage people to enter entrepreneurship, it can be assumed that similar reasons may also exist for exit from entrepreneurship. Understanding entrepreneurial exit, which is expressed as the cessation of ownership ties with the firm and the termination of the management function within the firm by the entrepreneur, is considered an important component of the entrepreneurship process. This is because entrepreneurial exit significantly affects not only the entrepreneur but also the firm, the industry, and the economy. The severity of these effects is largely determined by the decisions taken by entrepreneurs. Based on this point, this study aims to examine the factors affecting the exit intentions and exit strategy implementation decisions of the founders and partners of firms operating in the manufacturing sector in Konya. The model and hypotheses formed within the scope of the purpose of the study were tested using the data obtained from 210 participants. Correlation analysis and T-Test were applied to test the related hypotheses. The results show that entrepreneurs' exit intentions and exit strategy implementation decisions are influenced by export performance in addition to the unique characteristics of entrepreneurs and firms. By focusing on this phenomenon, which all entrepreneurs will experience at least once, the study provides a roadmap for entrepreneurs and policymakers and makes a significant contribution to the literature.