Tasarımcı markasının tanınırlığında giyside yüzey tasarımının rolü
The role of surface design in clothing in the recognition of a designer's brand
  1. Tez No: 903380
  2. Yazar: İZEL SANDIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN TOK DERECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, tasarımcı markalarının tanınabilirliği üzerinde giyside yüzey tasarımının etkilerini kapsamlı bir şekilde inceler. Araştırma, yüzey tasarımının moda markalarının tüketiciler arasında tanınmasını nasıl artırdığını ve marka ile tüketici arasında duygusal bir bağ kurulmasına nasıl katkıda bulunduğunu detaylandırır. Çalışma, yüzey tasarımının sadece markanın sanatsal ifadesini değil, aynı zamanda imajını da güçlendiren bir araç olduğunu ortaya koyar. Tasarımcılar, doku, renk, desen ve malzeme kullanımı ile giysilere özgün bir kimlik kazandırarak markanın hikayesini anlatır. Çalışmada, yüzey tasarımının basit bir estetik tercih olmanın ötesinde, bir iletişim ve pazarlama aracı olarak nasıl işlev gördüğü ele alınmıştır. Yaratıcılık ve yenilikçi tasarım süreçleri, markanın pazar içindeki konumunu güçlendirmekte ve tüketici algılarını şekillendirmekte büyük bir rol oynamaktadır. Bu interaktif süreç, tüketicilerin marka tercihlerini derinden etkileyen dinamiklerin anlaşılmasına olanak tanır. Ayrıca, yüzey tasarımının markanın kültürel ve sosyal değerlerini yansıtma kapasitesine sahip olduğu ve özellikle lüks moda markalarının kendilerini elit veya özgün olarak konumlandırma çabalarında kritik bir rol oynadığı vurgulanmaktadır. Araştırma, endüstriyel ve tasarımcı markalar arasındaki farklı yüzey tasarım stratejilerini ve bunların tüketici tercihleri üzerindeki etkilerini de gözler önüne serer. Sonuç olarak, bu çalışma, yüzey tasarımının moda markalarının tanınabilirliğine olan katkısını detaylı bir şekilde ele almakta ve moda endüstrisindeki markalar için tasarım stratejilerini daha etkin bir şekilde planlamaları ve uygulamaları için değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the effects of surface design on the recognizability of designer brands. The study details how surface design increases the recognition of fashion brands among consumers and contributes to the establishment of an emotional bond between the brand and the consumer. The study reveals that surface design is a tool that strengthens not only the artistic expression of the brand but also its image. Designers tell the story of the brand by giving a unique identity to the garments with the use of texture, color, pattern and material. The study examines how surface design functions as a communication and marketing tool, beyond being a simple aesthetic choice. Creativity and innovative design processes play a major role in strengthening the brand's position in the market and shaping consumer perceptions. This interactive process allows the understanding of the dynamics that deeply affect consumers' brand preferences. It also emphasizes that surface design has the capacity to reflect the cultural and social values of the brand and plays a critical role especially in the efforts of luxury fashion brands to position themselves as elite or unique. The study also reveals the different surface design strategies between industrial and designer brands and their effects on consumer preferences. In conclusion, this study examines in detail the contribution of surface design to the recognizability of fashion brands and provides valuable insights for brands in the fashion industry to plan and implement their design strategies more effectively.