Türkiye'de uygulanmakta olan yapı denetim sisteminin BİM süreçlerine entegre edilmesine yönelik model önerisi
A modal proposal for integrating the building inspection system implemented in Türkiye into BİM processes
- Tez No: 903414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ANAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Literatürde Yapı Bilgi Modellemesi olarak bilinen BIM (Building Information Modelling), mimarlık, mühendislik ve inşaat endüstrisi ile iş birliği içinde inşaat sektöründe kullanılan yenilikçi bir inşaat sürecini kapsamaktadır. Yapılan literatür taramasında BIM'in Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için henüz aktif olarak kullanılan bir sistem olmadığı görülmektedir. BIM'in Türkiye'de aktif olarak kullanılmamasının temel nedenlerinden biri, BIM uygulama süreçleri ile Türkiye'deki inşaat uygulama süreçlerinin Türk inşaat sektöründe tam olarak uyumlu olmamasıdır. Mevcut proje tasarım ve inşaat süreçleri incelendiğinde, paydaşlar birbirinden bağımsız olsa da yapı denetim ve belediye gibi merkezi bir sistemin kontrolü altında süreç yürütülmektedir. Ancak mevcut durumda veri aktarımında zaman kayıpları, paydaşlar arası eksik veri aktarımı, yanlış anlaşılmalar gibi birçok nedenden dolayı süreçte aksamalar yaşanmaktadır. Bu sorunların BIM sistemleri kullanılarak çözülebileceği düşünülmektedir. Bu çalışma kapsamında Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin sadece projelendirme ya da uygulama aşamasında değil, bir binanın tüm yapım süreçlerinde kullanabileceği ve denetleyebileceği bir model sunulması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle yapı denetim sisteminin proje tasarım süreçlerindeki rolü ve bilgi akışı modellenecek, ardından BIM sistemi ile entegrasyonu modellenmiştir. Modellemede Bilgi Dağıtım Kılavuzu (IDM) (Information Delivery Manual) yöntemi ile paydaşlar arası veri aktarımı modellenecek ve Model Görünüm Tanımı (MVD) (Model View Definition) yöntemi ile aktarılacak verinin içeriği belirlenecektir. Çalışma sonucunda yapı denetimlerinin BIM entegrasyon sürecindeki rolü ve modeli belirlenecektir. Çalışma, mevcut proje onay sürecinin korunacağı BIM ile bütünleşmiş yeni bir süreç modeli olması açısından özgündür.
Özet (Çeviri)
BIM (Building Information Modelling), known as Building Information Modelling in the literature, covers an innovative construction process used in the construction industry in cooperation with architecture, engineering and construction industry. In the literature review, it is seen that BIM is not yet an actively used system for developing countries such as Türkiye. One of the main reasons why BIM is not actively used in Türkiye is that BIM implementation processes and construction implementation processes in Türkiye are not fully compatible in the Turkish construction industry. When the current project design and construction processes are examined, although the stakeholders are independent from each other, the process is carried out under the control of a centralized system such as building inspection and municipality. However, in the current situation, there are disruptions in the process due to many reasons such as time losses in data transfer, incomplete data transfer between stakeholders, misunderstandings. It is thought that these problems can be solved by using BIM systems. Within the scope of this study, it is aimed to present a model that developing countries such as Türkiye can use and control not only in the project design or implementation phase but also in all construction processes of a building. Within the scope of the study, firstly, the role and information flow of the building inspection system in the project design processes will be modeled, and then its integration with the BIM system is modeled. In modeling, data transfer between stakeholders will be modeled with the Information Delivery Manual (IDM) method and the content of the data to be transferred will be determined with the Model View Definition (MVD) method. As a result of the study, the role and model of building inspections in the BIM integration process will be determined. The study is unique in that it is a new process model integrated with BIM in which the existing project approval process will be preserved.