Okul öncesi öğretmenlerinin öz yeterlik düzeyleri ile teknolojik pedagojik alan bilgileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between preschool teachers' self-efficacy levels and their technological pedagogical content knowledge
- Tez No: 903413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK AYÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin öz yeterlik düzeyleri ile teknolojik pedagojik alan bilgileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Tokat ili ve ilçelerinde bulunan okullarda görev yapan 352 kadın ve 32 erkek olmak üzere toplam 384 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Araştırmada veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği”ve“Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Öğretmen Gözlem Formu”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analiz sürecinde Bağımsız Örneklem t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin öz yeterlik düzeyleri ile teknolojik pedagojik bilgi düzeylerinin genel olarak orta seviyede olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin öz yeterlik düzeylerinin yaş, mesleki kıdem ve medeni durum değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği (p.05). Araştırmaya katılan öğretmenlerin teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeylerinin mesleki kıdem ve medeni durum değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği (p.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between preschool teachers' self-efficacy levels and technological pedagogical content knowledge. A total of 384 preschool teachers, including 352 female and 32 male, working in schools in Tokat province participated in the study. In the data collection process of the study,“Personal Information Form”,“Teacher Self-Efficacy Scale”and“Technological Pedagogical Content Knowledge Teacher Observation Form”were used. Independent Sample T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Pearson Correlation analysis were used in the analysis process of the data obtained within the scope of the study. In the study, it was determined that the self-efficacy levels of teachers and their technological pedagogical knowledge levels were generally at a medium level. It was found that self-efficacy levels of teachers showed a significant difference according to age, professional seniority and marital status variables (p.05). It was determined that teachers' technological pedagogical content knowledge levels showed a significant difference according to professional seniority and marital status variables (p.05).