Piyano eğitiminde beyin temelli öğrenme yaklaşımı kullanılmasının öğrenci tutumuna ve piyano performansına etkisi
The impact of using a brain-based learning approach in piano education on student attitudes and piano performance
  1. Tez No: 903415
  2. Yazar: AHMET EMRE ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN TURHAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin beyin temelli öğrenme yaklaşımı ile piyano dersine yönelik tutumu ve performansa etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Beyin temelli öğrenme, insan beyninde öğrenmenin nasıl meydana geldiğini, nörolojiye bağlı olarak ortaya çıkaran, geniş çaplı bir yaklaşımdır. Araştırmada deneysel araştırma modellerinden ön test-son test kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı öğrenme yöntemiyle seçilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının dağılımları 10. sınıf piyano dersi not ortalamaları ve evde piyano olma durumlarına göre belirlenmiştir. Çalışma grubu (n=6) deney ve (n=6) kontrol grubu olmak üzere (N=12) öğrenciden oluşmuştur. Çalışmada Piyano Dersine Yönelik Tutum Ölçeği (Tufan ve Güdek, 2008) ve Piyano Değerlendirme Ölçeği (Başalan, 2020) kullanılmıştır. Uygulama süreci 11. sınıf piyano dersi kazanımlarına uygun olarak 8 haftalık 16 ders saati olarak yürütülmüştür. Deney sürecinde kontrol grubu klasik ders işleme yöntemleri kullanılarak sürdürülürken deney grubunda beyin temelli öğrenme yaklaşımına göre planlanan piyano eğitiminde beyin temelli öğrenme yaklaşımı uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler çeşitli testler uygulanarak dağılım durumları incelenmiş, çalışma grubunun sayısı da göz önünde bulundurularak nonparametrik analizler yapılmıştır. Piyano performanslarını ölçmek için kullanılan piyano performans ölçeği alanında uzman üç öğretim üyesi tarafından değerlendirilmiş ve puanlayıcılar arası uyum Kendall's W katsayı analizi yapılmış ve uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Verilerin analizinde gruplar içi ön test, son test analizleri Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile, gruplar arası ön test, son test analizleri Mann Whitney U testi ile, tutum ve performans puanları arasındaki ilişki Spearmen korelasyon analizi testi ile yapılmıştır. Araştırma sonuçlarında beyin temelli öğrenme yaklaşımı ile yürütülen piyano öğretiminin performansa, öğrencinin piyano dersine yönelik tutumuna etkisi olduğu fakat piyano dersine yönelik tutum ile piyano performansının ilişkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda Güzel Sanatlar Liseleri piyano eğitiminde beyin temelli öğrenme yaklaşımı ile uygulanan eğitim programı kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the impact of brain-based learning on Fine Arts High School students' attitudes towards piano lessons and their performance. Brain-based learning is a comprehensive approach that explains how learning occurs in the human brain, grounded in neurological principles. The research employed a pre-test post-test control group experimental design, one of the experimental research models. The study group was selected using a purposive sampling method. The experimental and control groups were determined based on the 10th-grade piano lesson grade averages and the availability of a piano at home. The study group consisted of 12 students, with 6 in the experimental group and 6 in the control group. The Attitude Scale towards Piano Lessons (Tufan & Güdek, 2008) and the Piano Evaluation Scale (Başalan, 2020) were used in the study. The implementation process was carried out over 8 weeks, totaling 16 lesson hours, in line with the 11th-grade piano lesson objectives. During the experimental process, the control group continued with traditional teaching methods, while the experimental group received piano instruction planned according to the brain-based learning approach. The data obtained in the study were analyzed using various tests to examine distribution, and non-parametric analyses were conducted, considering the small size of the study group. The piano performance scale used to measure piano performances was evaluated by three expert faculty members, and inter-rater reliability was assessed using Kendall's W coefficient, showing consistency. In the analysis of the data, the within-group pre-test and post-test analyses were performed using the Wilcoxon Signed-Rank Test, the between-group pre-test and post-test analyses were conducted using the Mann-Whitney U test, and the relationship between attitude and performance scores was analyzed using the Spearman correlation analysis. The study concluded that piano instruction conducted using the brain-based learning approach positively influenced performance and students' attitudes towards piano lessons. However, no significant relationship was found between attitudes towards piano lessons and piano performance. Based on these findings, it is recommended that the brain-based learning approach be implemented in the piano education programs of Fine Arts High Schools.