6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na göre dava dilekçesinin unsurları
Elements of the statement of claim according to the code of Civil Procedure Numbered 6100
  1. Tez No: 903420
  2. Yazar: BEYZA ER
  3. Danışmanlar: DR. CENGİZ SERHAT KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Medeni yargıda yargılamayı başlatan dava dilekçesi, dava sürecinin hangi çerçevede ilerleyeceğini belirlediğinden ve dava sonunda verilecek hükmün temelini teşkil ettiğinden özel bir öneme sahip olup doğru bir şekilde hazırlanması, yargılama faaliyetinin de sağlıklı ve doğru bir şekilde yürütülmesine imkân sağlacayaktır. Dava dilekçesinin içeriği, davacı ve davalı bakımından arz ettiği önem ve yargılama faaliyetinin özelliği gereği, kanun koyucu tarafından ayrıntılı olarak belirlenmiş ve dilekçede bulunması gereken unsurlara gereği gibi yer verilmemesi halinde yapılacak işlemler ve bu eksikliklerin yaptırımı da ayrıca belirtilmiştir. Dava dilekçesindeki bir kısım unsurların eksikliği halinde hâkimin bir haftalık kesin süre vereceği, süresi içerisinde bu eksikliğin giderilmemesi halinde davanın açılmamış sayılmasına karar verileceği kanunda hüküm altına alınmışsa da diğer bir kısım unsurların eksikliği halinde uygulanacak yaptırım konusunda belirsizlikler bulunmaktadır. Bu kapsamda tezde; dava dilekçesinin unsurları ve bu unsurlardaki eksikliğin sonuçları, öğretideki görüşler ve Yargıtay'ın bu konudaki uygulama ve içtihatları dikkate alınarak irdelenmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde, yazılı ve basit yargılama usulünde dava açılıması usulü ele alınmış, ikinci bölümünde çalışmamızın esas konusunu teşkil eden dava dilekçesinin unsurları üzerinde ayrıntılı şekilde durulmuş ve son bölümde ise dava dilekçesindeki unsurların eksikliği halinde yapılacak işlemler; kanuni düzenlemeler, içtihatlar ve öğretideki görüşler çerçevesinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The statement of claim, which initiates the proceedings in civil jurisdiction, has a special importance since it determines the framework within which the litigation process will proceed and constitutes the basis of the judgment to be rendered at the end of the case, and its correct preparation will enable the judicial activity to be carried out in a healthy and correct manner. Due to the importance of the petition for the plaintiff and the defendant and the nature of the judicial activity, the content of the petition has been determined in detail by the legislator, and the actions to be taken in case the elements required to be included in the petition are not properly included and the sanctions for these deficiencies are also specified. Although it is stipulated in the law that the judge will give a definite period of one week in the event that some of the elements in the petition are missing, and if this deficiency is not corrected within the period, the case will be deemed as not filed, there are uncertainties regarding the sanction to be applied in the absence of some other elements. In this context, in our study; the elements of the statement of claim and the consequences of the deficiency in these elements are analyzed by taking into consideration the opinions in the doctrine and the practice and case law of the Court of Cassation on this subject. In the first part of our study, the procedure of filing a lawsuit in written and simple procedure is discussed, in the second part, the elements of the statement of claim, which constitute the main subject of our study, are elaborated in detail, and in the last part, the actions to be taken in the absence of the elements in the statement of claim are explained within the framework of legal regulations, case law and opinions in the doctrine.