Osmanlı sarayı ile elit çevresinin terzisi Botter (1845-1917) ve Botter modaevi mimari özelliklerinin giysi tasarımlarına yansıması
The tailor of the Ottoman palace and elite circle, Botter (1845-1917), and the reflection of the architectural features of the Botter fashion house in clothing designs
  1. Tez No: 903421
  2. Yazar: YELİZ KOCADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Crafts, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada 19. yüzyıl Batılılaşma döneminde yaşanan değişimler ele alınarak Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul ve Beyoğlu semti yakından incelenmiştir. İstanbul ve Beyoğlu Batılılaşmaya hazır ve değişimin öncüsü olmuş bölgelerdir. 19. yüzyıl' da Osmanlı İmparatorluğu'nun Batı'nın gerisinde kaldığı ve tüm gelişmeleri yakalamaya çalıştığı görülmektedir. Nitekim Batı teknolojisi, sanat ve kültür faaliyetlerinde önde olmasıyla Osmanlı tarafından örnek alınarak ilerleme kaydedilmeye çalışılmıştır. Bu gelişmelerin yaşandığı en belirgin bölge Beyoğlu semtidir. Beyoğlu'nun idarecilik faaliyetleri ve yaşayan halkın talepleri doğrultusunda değişim hızlanarak birçok yeni yapı inşa edilmesini gerektirmiştir. İmparatorluğun da ihtiyaçları Batı'yı model alarak şekillenmiş ve istekleri doğrultusunda yeni yapılar ortaya çıkmıştır. Değişimin tüm bölgede hâkimiyeti Padişahların ve elit kesimin desteğiyle sürece katkı sağlamıştır. Değişim sürecinde II. Abdülhamid'in terzisi için yaptırdığı yeni konutlardan biri olan Botter'in modaevi yakından incelenmiştir. Bu çalışmada söz konusu bina sahaya gidilerek yakından gözlemlenmiştir. Çalışmada literatür taraması yöntemi kullanılarak genel kaynak ve arşiv taraması yapılmıştır. Botter'in modaevi mimarisinin sadece bir sanat akımını değil kendine has yansıttığı özellikleri dikkat çekicidir. Botter'in Padişahın terzisi olmasının dışında elit müşterilerin onu tercih etmesi ve çağdaşı ünlü terzilerle kıyaslanması çarpıcıdır. Botter'in modaevi Osmanlı Padişahlarının ve sarayının imajina önem verdiğinin kanıtı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes experienced during the 19th century Westernization period were examined closely in Istanbul, the capital of the Ottoman Empire, and the Beyoğlu district. Istanbul and Beyoğlu were regions that were ready for Westernization and pioneered change. It is seen that the Ottoman Empire lagged behind the West in the 19th century and tried to catch up with all developments. Indeed, with its leadership in Western technology, art and cultural activities, the Ottomans tried to make progress by taking it as an example. The most obvious region where these developments took place was the Beyoğlu district. In line with the administrative activities of Beyoğlu and the demands of the people, the change accelerated and required the construction of many new buildings. The needs of the empire were also shaped by taking the West as a model and new buildings emerged in line with their demands. The dominance of change in the entire region contributed to the process with the support of the Sultans and the elite. During the process of change, Botter's fashion house, one of the new residences built by Abdulhamid II for his tailor, was closely examined. In this study, the building in question was observed closely by going to the field. In the study, a general source and archive scan was conducted using the literature review method. The architecture of Botter's fashion house is remarkable for its unique features, reflecting not only an artistic movement but also its own. Apart from being the Sultan's tailor, it is striking that Botter was preferred by elite customers and compared to his famous contemporary tailors. It has been understood that Botter's fashion house is the evidence of the importance that Sultan gave his image and his court.