Hayat kadınları ile normal seksüel aktif kadınlarda herpes simplex virus tip 2 (HSV-2) prevalansının karşılaştırılması
The Comparison of HSV-2 infection among prostitues and single partner married women
- Tez No: 90345
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET HSV-2 enfeksiyonlarının sıklığı ve önemi giderek artmaktadır. Ülkemizde genital herpes sıklığını belirlemeye yönelik az sayıda çalışma bulunmaktadır. Mevcut olan çalışmalarda ise HSV-2 tipe özgül antikorlar kullanılmadığı için HSV-2'ye karşı gelişen antikorların HSV-1 antikorları ile çapraz reaksiyon vermesi sebebiyle HSV-2 seroprevalansım tam olarak yansıtmamaktadır. Biz yalancı pozitiflik riskini ortadan kaldırmak amacıyla ELISA yöntemi ile tipe özgül antikor düzeyini belirleyen kit kullanarak İstanbul'da hayat kadınları ile sağlıklı seksüel aktif evli kadınlarda genital herpes sıklığını belirleyen bir prevalans çalışması yaptık. Bu çalışmanın sonucunda, hayat kadınlarında HSV-2 lgG antikor pozitifliğini % 63, evli kadınlarda %4.3, HSV-2 IgM antikor pozitifliğini ise; hayat kadınlarında %5.4, evli kadınlarda %0 olarak bulduk. Bu iki grup arasında genital herpes sıklığı istatistiksel açıdan anlamlı olarak farklıydı. HSV-2 enfeksiyonları genellikle semptom vermeden seyrettiği ve hastalığın bu şekilde de seksüel eşe bulaştırılabilmesi sebebiyle toplumun tipe özgül antikor düzeyinin ELISA yöntemi ile taranıp riskli grupların belirlenmesinin hastalığı kontrol altına almak açısından önemi büyüktür. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY The incidence and importance of HSV-2 infections are increasing day to day. In our country there are only few studies for determining the incidence of the genital herpes infections. Because no spesific antibodies against HSV-2 are used in the present studies, antibodies against HSV-2 infections cross-reaction with HSV-1 antibodies so HSV-2 prevalance can not be presumed. We have studied the prevalance of genital herpes infections among healty sexually active married women and prostitues Istanbul by using type spesific ELISA to eliminate the risk of false-positivity. According to the results of this study the prevalance of HSV-2 IgG and HSV-2 IgM among prostitues is %63 and %5.4 and the prevalance among the sexually active woman is %4.3 and %0 respectively. The frequence of genital herpes infections between these two groups is statistically very different. HSV-2 infections are usually asymptomatic and the disease is contagius for the sexual partner. So the population should be screened with type spesific ELISA; the carriers should be determined and necessary precautions should be taken. 41