İnsan modeli olarak immün sistemi baskılanmış sıçanlarda Cyclospora sp. enfeksiyonu
- Tez No: 90344
- Danışmanlar: PROF. DR. H. AYDINTEN KUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
66 ÖZET İnsan modeli olarak immün sistemi baskılanmış deney grubundaki toplam 46 sıçandan 15 tanesinde (%32.61) Cyclospora sp. saptanmış olup, 36 sıçandan oluşan ve 8 hafta immün supresyon uygulanan Deney-1 grubunda 11 sıçanda (%30.55) Cyclospora pozitif iken, 10 sıçandan oluşan ve 12 hafta immün supresyon uygulanan Deney-2 grubunda ise 4 sıçan (%40) pozitif olarak saptanmıştır. İmmün supresyon yapılmayan kontrol grubundaki sıçanlarda ise Cyclospora sp. ookistlerine rastlanılmamış olması nedeniyle, immün sistemi baskılanmış olgularda Cyclospora enfeksiyonuna daha sık oranda rastlanılabileceği kanısına varılmıştır. Kontrol grubu, Deney-1 ve Deney-2 grupları Cyclospora yönünden karşılaştırıldığı zaman aralarında anlamlı derecede fark bulunmuştur (p0.05). Cyclospora sp.'nin birlikte bulunduğu diğer parazitler incelendiğinde, Cyclospora pozitif saptanan 15 sıçanın; 6 tanesinde (%40) Cryptosporidium muris, 1 1 tanesinde (%73.33) Giardia muris, 2 tanesinde (%13.33) Entamoeba histolytica, 3 tanesinde (%20) Entamoeba coli, 6 tanesinde (%40) Hymenolepis fraterna saptanmıştır. İmmün sistemi baskılanmış kişilerde görülen ishal olgularında Cyclospora saptanma oranının daha fazla olabileceği, Cyclosporiasis tanısında otofluoresan özelliği, asit-fast boyama yöntemleri ve fenol- auramine boyama yönteminden yararlanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY In this study, two experiment groups including total 46 rats were immunsuppressed according to human immunsuppression model previously decsribed by literature. Positive stool samples for Cyclospora sp. were found in 1 1 of 36 rats (%30.35) in Group 1 immunsuppressed for 8 weeks and 4 of 10 rats (%40) in Group 2 immunsuppressed for 12 weeks. In control group, Cyclospora sp. oocycts were not found. Therefore, It was suggested that it is more likely to be found Cyclosporiasis in immunsuppressed patients. Statistically significant differences were found between control group, group 1 and group 2 (p0.05). When Cyclospora positive 15 rats were examined for coexisting with other parasites, 6 (%40) had Crytosporidium muris, 1 1 (%73.33) had Giardia muris; 2 (%13.33) had Entamoeba histolytica; 3 (%20) had Entamoeba coli and 6 (%40) had Hymenolepis fraterna. We concluded that it may be more likely to be identified Cyclospora sp. in diarrheal illness observed in immunsuppressed patients and using autofluorescence, acid-fast staining tecniques and phenol-auramine