Polikistik over sendromlu (PKOS) kadınlarda serum perilipin-3 (PLIN-3) düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum perilipin-3 (PLİN-3) levels in women with polycystic ovary syndrome (PCOS)
  1. Tez No: 903469
  2. Yazar: MEHMET VELAT KALFAGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu tez çalışması Polikistik Over Sendromlu (PKOS) kadınlarda serum perilipin (PLIN-3) seviyelerini araştırmayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tıpta uzmanlık tez çalışması prospektif bir kohort çalışması olup araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Antalya Eğitim ve Araştırma Kadın Hastalıkları Kliniğinde Ocak-Temmuz 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. PKOS olmayan sağlıklı (Grup-1, n=45) ve PKOS'lu (Grup-2, n=45) toplam 90 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların sosyodemografik ve klinik özellikleri, hormon ve lipid profilleri ile serum PLIN-3 düzeyleri veri tabanına kaydedildi ve gruplar arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis study aimed to investigate serum perilipin (PLIN)-3 levels in women with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS). Materials and Methods: This thesis study is a prospective cohort study and the research was conducted at the Health Sciences University (SBU) Antalya Training and Research Hospital, Gynecology Clinic between January and July 2024. A total of 90 healthy participants without PCOS (Group-1, n=45) and with PCOS (Group-2, n=45) were included in the study. The sociodemographic and clinical characteristics, hormone and lipid profiles, and serum PLIN-3 levels of the participants included in the study were recorded in the database and compared between the groups.