Kilis ili Elbeyli ilçesi Antepfıstığı bahçe topraklarının verimlilik durumunun incelenmesi
Investigation of fertility of pistachio orchard soils in Elbeyli district of Kilis province
  1. Tez No: 903486
  2. Yazar: MEHMET ALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kilis ili iklim ve toprak özellikleri yönünden tarımsal üretimde önemli bir yere sahiptir. İlin önemli tarım ürünleri arasında yer alan Antepfıstığı ekonomik öneme sahip bir bitki türüdür. Kilis ili Elbeyli ilçesi tarımsal ürün çeşitliliğinin var olduğu ve yoğun üretimin gerçekleştirildiği ilçedir. Kilis ili Elbeyli ilçesi 211.778 da tarım alanına sahip olup 32.578 da alanda Antepfıstığı yetiştiriciliği yapılmaktadır. 2000'li yıllarda Antepfıstığında yaşanan boş meyve sorunu sebebiyle var olan bahçeler sökülmüş yerine alternatif ürünler yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu sorunun çözülmesi ve özellikle Elbeyli ovasının 2012 yılında sulamaya açılması ile birlikte yeni Antepfıstığı bahçe tesisinde artış görülmüş, Antepfıstığı üretim ve veriminde önemli artışlar kaydedilmiştir. Bölge üreticilerinin bitki besleme ve gübreleme konusunda yetersizliği, zaman zaman verim azalmalarına neden olmuştur. Bu tez çalışmasında, Uzun, Tekin ve Kırmızı çeşitlerinden oluşan Antepfıstığı bahçelerinde toprakların verimlilik düzeyi incelenmiştir. Bu amaçla Kilis ili Elbeyli ilçesinde yer alan 20 bahçeden toprağın 0-30cm ve 30-60cm derinliklerden örnekler alınmıştır. Antepfıstığı bahçe topraklarının her iki derinlikte tekstür, pH ve elektriksel iletkenlik (EC), %organik madde içeriği, %kireç içeriği, toplam azot, alınabilir fosfor ve potasyum analizleri yapılarak, değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; örneklenen Antepfıstığı bahçe topraklarının çoğunun killi tın ve kil bünyeye sahip olduğu, toprak tuzluluğu sorununun olmadığı belirlenmiştir. Toprak örneklerinin pH değerleri genel olarak 6.95 ile 7.87 arasında değişim göstermiştir. Toprakların kireç içerikleri %36,08 ile çok fazla kireçli, organik madde içerikleri %0.37 ile %1.84 ile yetersiz bulunmuştur. Azot ve bitkiye elverişli fosfor içeriklerinin de bitki gelişimi için gerekli seviyenin altında olduğu tespit edilmiştir. Toprakların alınabilir K miktarları açısından toprakta herhangi bir sorun bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Kilis province holds importance in agricultural production due to its climatic and soil characteristics. Pistachio, which is among the important agricultural products of the province, has economic significance. Elbeyli district of Kilis province is an area where there is a diversity of agricultural products and intense production is carried out. Elbeyli district of Kilis province has 211.778 da of agricultural land, with 32.578 da dedicated to pistachio cultivation. Due to the empty fruit problem in pistachio experienced in the 2000s, existing orchards were uprooted and alternative crops were started to be grown in their place. With the resolution of this problem and especially the opening of the Elbeyli plain to irrigation in 2012, there has been an increase in the establishment of new pistachio orchards. Significant increases in pistachio production and yield have been recorded. The inadequacy of regional producers in terms of plant nutrition and fertilization has occasionally led to yield decreases. In this thesis study, the fertility level of soils in pistachio orchards consisting of Uzun, Tekin, and Kırmızı varieties was examined. For this purpose, soil samples were taken from 0-30 cm and 30-60 cm depths from 20 orchards located in Elbeyli district of Kilis province. The texture, pH, and electrical conductivity (EC), %organic matter content, %lime content, total nitrogen, available phosphorus, and potassium analyses of the pistachio orchard soils at both depths were performed and evaluated. According to the findings; most of the sampled pistachio orchard soils were determined to have clay loam and clay texture, and there was no soil salinity problem. The pH values of the soil samples generally ranged from 6.95 to 7.87. The lime contents of the soils were found to be very high at 36.08%, and the organic matter contents were found to be insufficient, ranging from 0.37% to 1.84%. The nitrogen and available phosphorus contents were also found to be below the levels required for plant growth. There was no problem in terms of available potassium content in the soils.